İzmit Körfezi'ndeki 238U, 232Th, 40K ve 137Cs spesifik aktivitelerinin ölçülmesi
Measurement of spesific activities 238U, 232Th, 40K and 137Cs at Izmit Bay
  1. Tez No: 436224
  2. Yazar: İBRAHİM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Programının BAP 2014/022 numaralı“Yaşayan ve Yaşatan Kocaeli İçin Çevre Durum Analizi”adlı projesi kapsamında çevresel kirleticilerin belirlenmesi amacıyla hava, deniz suyu ve deniz tabanı sedimentlerinde incelemeler yapılmıştır. Bu proje kapsamında Nükleer Fizik Araştırma Grubu olarak Kocaeli İzmit Körfezinin doğal ve 137Cs radyoaktivite seviyesinin ölçülmesi amacı ile beş farklı noktadan deniz tabanı sedimenti ve deniz suyu örnekleri toplanmıştır. 238U, 232Th, 40K ve 137Cs'nin spesifik aktiviteleri Kocaeli Üniversitesi Nükleer Fizik Araştırma Laboratuvarında bulunan Gama Spektroskopi Sistemi ile ölçülmüştür. Deniz tabanı sedimenti örneklerinin tümünde 40K'ın spesifik aktivitesi dünya ortalamasının üstünde bulunmuş, ancak 238U ve 232Th'nin spesifik aktiviteleri dünya ortalamasının altında kalmıştır. Sediment örneklerinin tümünde 137Cs'nin varlığına rastlanmıştır. Deniz suyu örneklerin bazılarında spesifik aktivite değerleri ölçülebilir minimum aktivitenin altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the framework of Kocaeli University Scientific Research Program, under the project“ The analysis of environmental status of Kocaeli for a livable city”(Project No: BAP 2014/022) air, sea water and bottom sediment were analyzed in order to determine the level of environmental polluters. As a partner of this project, Nuclear Physics Research Group collected bottom sediment and sea water samples from five different locations from the İzmit Bay in order to natural and 137Cs radioactivity levels. The specific activities of 238U, 232Th, 40K and 137Cs were measured using the Gamma Spectroscopy system in our Nuclear Physics Research Laboratory. While 40K specific activities in all sediment samples were measured higher than the world mean value, the specific activities of 238U and 232Th were found lower than the world mean values. The existence of 137Cs was observed in all sediment samples. The specific activities in some sea water samples were found to be lower than the minimum detectable activity.