İzmit Körfezi'ndeki sirkülasyonun farklı atmosferik zorlamalar altındaki değişkenliğinin MITgcm okyanus modeli kullanılarak incelenmesi
Investigation of the variability of circulation in İzmit Bay under different atmospheric forcings using MITgcm ocean model
- Tez No: 930482
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖNOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Meteoroloji, Marine Science, Meteorology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atmosfer Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İzmit Körfezi, sanayi, ulaşım ve ekosistem açısından stratejik bir öneme sahiptir. Körfezdeki su sirkülasyonu, oksijen seviyeleri, ısı ve kirlilik gibi faktörleri düzenleyerek sağlıklı bir deniz ortamı sağlar. Sirkülasyon, Marmara Denizi ile su alışverişinin yanı sıra, rüzgâr gibi meteorolojik koşullardan da etkilenmektedir. 2017'den itibaren toplanan CTD ve ölçüm şamandırası verileri analiz edilmiş, rüzgârın su hareketleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Körfezin rüzgâra duyarlılığı, MITgcm modeli kullanılarak 48 simülasyonla test edilmiştir. Zayıf rüzgâr (1.3-3.3 m/s) önemli değişiklikler yaratmazken, güçlü rüzgârlar (4.9-10.1 m/s) körfezin hidrografisini belirgin şekilde etkilemiştir. Batı rüzgârları üst tabaka sularını doğuya iterken, doğu rüzgârları suyu körfez dışına sürüklemiştir. 31 Temmuz 2024 hava koşullarına odaklanan vaka çalışmasında, uydu ve model verileri karşılaştırılmış, kuzeydoğu rüzgârlarının su yükselmesine ve kıyı boyunca güçlü akıntılara yol açtığı belirlenmiştir. Genel olarak, 4.9 m/s üzerindeki rüzgârların körfezin termohalin yapısını değiştirebileceği ve bu durumun ekosistem, kirlilik yönetimi ve kıyı mühendisliği açısından dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Izmit Bay has a strategic importance in terms of industry, transportation and ecosystem. Water circulation in the Bay provides a healthy marine environment by regulating factors such as oxygen levels, temperature and pollution. The circulation is affected by meteorological conditions such as wind as well as water exchange with the Marmara Sea. CTD and measuring buoy data collected since 2017 were analyzed and the effect of wind on water movements was examined. The wind sensitivity of the Bay was tested with 48 simulations using the MITgcm model. Weak winds (1.3-3.3 m/s) did not cause significant changes, while strong winds (4.9-10.1 m/s) significantly affected the hydrography of the bay. Westerly winds pushed upper layer water to the east, while easterly winds pushed water out of the bay. Focusing on the July 31, 2024 weather conditions, the case study compared satellite and model data and found that northeasterly winds led to upwelling and strong currents along the coast. Overall, it was concluded that winds above 4.9 m/s could change the thermohaline structure of the gulf, which should be considered in terms of ecosystem, pollution management and coastal engineering.