Bingöl yöresi morkaraman koyun ırkının moleküler düzeyde incelenmesi
Analysis at the molecular level of morkaraman breeds of Bingol area
  1. Tez No: 436266
  2. Yazar: OĞUZ AĞYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bingöl yöresinde halk elinde yetiştirilen Morkaraman koyun ırkının canlı ağırlık artışı, genetik çeşitliliği ve filogenetik yapısı moleküler tekniklerle belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Karlıova, Merkez ve Solhan ilçelerinden 50 işletmeden 2012 yılında doğmuş Morkaraman kuzularının (n: 223) canlı ağırlık artışları takip edilmiştir. Genetik çeşitliliğini belirlemek için FAO tarafından önerilen 27 SSRs markör düşük ve yüksek canlı ağırlık artışı en iyi temsil eden 92 örnek (46♀,46♂) kullanılmıştır. Filogenetik yapısının belirlenmesinde moleküler çalışma grubundan 11 örnek mtDNA 16S rRNA gen analizinde kullanılmıştır. Moleküler çalışmalar için kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır. Ortalama doğum ağırlığı (3.92 kg), ortalama üç aylık canlı ağırlığı (27.73 kg) ve ortalama altı aylık canlı ağırlığı (46.96 kg), ortalama allel sayısı (Na=14.26), etkili allel sayısı (Ne=10.26), polimorfizm bilgi içeriği (PIC=0.89), gözlenen heterozigotluk (Ho=0.67), beklenen heterozigotluk (HT=0.89) ve ortalama heterozigotluk (Ĥ=0.89) tespit edilmiştir. Fenotipik gruplar arası genetik farklılık en düşük Düşük Canlı Ağırlıklı Dişi (DD) ile Yüksek Canlı Ağırlıklı Erkek (YE) arasında (%10.6) en yüksek ise Düşük Canlı Ağırlıklı Erkek (DE) ile Yüksek Canlı Ağırlıklı Dişi (YD) arasında (%13.7) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Live weight gain, genetic diversity and phylogenetic nature of Morkaraman sheep breeds, which has been grown in hards of Bingöl region people, have been tried to determine by molecular techniques. In this context, live weight gain of Morkaraman lambs (n:223) who were born in 2012, were followed from 50 working in Karlıova, Central and Solhan counties. Live weight gain being low and high of 27 SSRs markers propossed by FAO to determine genetic diversity has been used in the best representative 92 samples (46♀,46♂). 11 samples from molecular working group to determine the phylogenetic nature has been used in 16S rRNA gene analysis. DNA isolation was performed on blood samples for molecular studies. Average birth weight (3,92 kg), the average three-month live weight (46,96 kg), the average number of alleles (Na:14,26), effective number of alleles (Ne:10,26), polymorphism information content (PIC:0,89) and observed heterozygosity (Ho:0,67), expected heterozygosity (HT:0,89) and the mean heterozygosity (H:0,89) were identified. Genetic differences among phenotypic groups, the lowest (%10,6) between low-live gained female (DD) and high-live gained male (YE), the highest (%13,7) between low-live gained male (DE) and high-live gained female (YD) were found respectively. Genetic variance analysis (AMOVA) has stemmed from difference being %89,47 among individuals within population, %10,40 among intra-grup within population, %0,12 among groups. In the analysis of genetic structure test clustering , individuals are defined according to phenotypic groups and generally, population were classified according to their groups.44 Alleles being associated with live weight have been observed to be effective. 16S rRNA gene were calculated total number of waist (536 bç), G+C ratio (0,437), number of polymorphic sites (S=10), number of haplotypes (h=8) , haplotype diversity (Hd=0,927±0,0044) and nucleotide differences (π= 0,0043±0,0012). Identified the 16S rRNA gene sequence was published in Gene Bank web portal. mtDNA haplotypes and phylogenetic relationships have been identified between haplogrups. Morkaraman haplotype 16S rRNA sequences with reference sequences and mtDNA polymorphisms.