Bingöl yöresi Osmanlı dönemi el dokumaları
Bingöl region Ottoman period hand weavings
  1. Tez No: 858902
  2. Yazar: MEVLÜDE KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bingöl yöresinde unutulmaya yüz tutmuş ve hatta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan el dokumalarını belirlemek ve bu değerli mirası gün yüzüne çıkarmaktır. Özellikle Osmanlı dönemine ait olan ve günümüze ulaşabilen dokumalar üzerinde detaylı bir araştırma yapılarak, bu önemli eserlerin varlığı ve değeri ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında Bingöl yöresinde üretilen halılar, düz dokumalar ve kumaş dokumalarının çeşitleri özetlenmiş ve incelenmiştir . Ayrıca, bu dokumaların yapımında kullanılan malzemeler, araç gereçler, yapım süreçleri ve işlem basamakları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Elde edilen veriler, fotoğraflanarak, belgelenerek kayıt altına alınmış ve gelecek nesillere aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the hand weavings that have been forgotten or even in danger of extinction in the Bingöl region and to unearth this valuable heritage. By conducting a detailed research on the textiles that have survived to the present day, especially from the Ottoman period, the existence and value of these important works have been revealed. Within the scope of the study, the types of carpets, plain weaves and fabric weavings produced in the Bingöl region were summarized and examined. Additionally, the materials, tools, construction processes and processing steps used in the making of these textiles are discussed in detail. The data obtained was documented and recorded and aimed to be passed on to future generations.