Tavuk ve bıldırcın yumurtası muhafazasında kitosan kullanımı
Investigation of using chitosan for preservation chicken and quail eggs
  1. Tez No: 436265
  2. Yazar: ESİN GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, farklı organik asitlerle (asetik asit, laktik asit ve propionik asit) kitosan kaplama materyalleri hazırlanmıştır. Bu kaplama materyallerine, fenolik bileşenler (gallik asit ve kafeik aist) ilave edilmiştir. Hazırlanan kaplama materyalleri ile bıldırcın ve tavuk yumurtası kaplanmıştır. Kaplanmış ve kaplama yapılmamış örnekler mikrobiyel analiz için Salmonella enteritidis ve Escherichia coli ile kontamine edilmiştir. Hazırlanan kaplama materyallerinin antimikrobiyel etkisi ve raf ömrüne etkisi (ağırlık kaybı, haugh birimi, yolk indeksi, albümin pH'sı, mineral madde analizi, viskozite analizi, kabuk kırılma direnci ve mikrobiyel analizler) araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chitosan coating materials were prepared with different organic acids (acetic acid, lactic acid, and propionic acid). Phenolic compounds (gallic acid and cafeic acid) were added to this coating formulas. With the prepared coating material, quail and chicken eggs covered. Coated and uncoated samples were contaminated with Salmonella enteritidis and Escherichia coli for microbial analysis. Antimicrobial and shelf-life studies (weight loss, haugh unit, yolk index, albumen pH, mineral substance analysis, shell breaking strenght and microbial analysis) of the coating formulations that we have prepared investigated.