Adana ilinde turunçgil ihracatı yapan firmaların pazarlama yapısı ve sorunları
Marketing structure and problems of citrus exporting firms in Adana province
- Tez No: 436268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Adana ilinde turunçgil ihracatı yapan firmaların genel yapısı, pazarlama şekilleri ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2016 yılının Mart ayında Akdeniz İhracatçılar Birliği kayıtlarından turunçgil ihracatı yapan 47 firmayla anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre firmaların %89,4'ü ihracat yaparken dış piyasa talebini dikkate almakta olduğu ve %57,4'ünün tüm turunçgil türlerini ihraç ettiği saptanmıştır. İhracat yapan firmaların %75'inin iç pazara da ürün verdiği ve %61,7'si kara yolunu kullanarak nakliye işlemini gerçekleştirdiği belirlenmiştir. İncelenen firmaların %91,5'i ihracat yaparken sözleşme yapmaktadır. En çok turunçgil ürünü ihraç edilen ülkeler sırasıyla Irak (%76,6), Gürcistan (%25,5) ve Rusya (%23,4) olarak tespit edilmiştir. İhracat yapan firmaların yaşadıkları sorunlar incelendiğinde bu firmaların %61,7'sinin pazar, %55,3'ünün fiyat düşüklüğü ve %42,6'sının rekabet sorunu yaşamakta olduğu belirlenmiştir. Firmaların %91,5'inin Rusya krizinden çok etkilendiğini ve bu krizden çıkış için %78,7'sinin başka pazarlara ve %48,9'unun ise iç pazara yöneldiğini tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to present general structure, marketing and problems of citrus export firms in Adana Province. For this purpose a survey was conducted with 47 firms registered to Mediterranean Exporters Union. According to results, 89,4% of firms paid attention to external market demand. 57,4% of firms exported all types of citrus and 61.7% used road transport. When exporting 91,5% of firms make agreement. Besides, 75% of firms supplied to internal market. Main exported countries were determined as Iraq (76,6%), Georgia (25.5) and Russia (23,4%). 91,5% of firms were effected crisis with Russia. As a solution to this crisis 78,7% firms tended to other markets and 48,9% to internal market.