Porfirin tipi yeni ligandlar ve metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve yapı-reaktivite çalışmalarının yapılması
Synthesis, characterization and structure-reactivity studies of new porphyrin type ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 436282
  2. Yazar: SEYİT ALİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında porfirin esaslı simetrik ve asimetrik Schiff bazı ligandları ve bunların Cu(II), Fe(III), Mn(III) ve Zn(II) metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerinin yapıları elementel analiz, 1H(13C) NMR, FTIR, TG/DTA, MALDİ-TOFF MS ve UV-vis metodları kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerinin absorpsiyon ve emisyon spekral özellikleri hem çözücü ortamında hem de katı halde incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen bileşiklerin elekrokimyasal özellikleri de incelendi ve farklı tarama hızlarında dönüşümlü ve dönüşümsüz redoks tepkimesi gösterdiği bulundu. Sentezlenen ligantların metal iyonlarına karşı kemosensör özellikleri kolorimetrik ve spektrofotometrik yöntemlerle incelenmiştir. Sentezlenen porfirin esaslı ligantların Hg+2 iyonuna karşı seçici sensör özelliği gözterdiği tespit edilmiştir. Ligandların ve metal komplekslerinin 1931 CIE (x,y) kromatiklik koordinatları incelendi ve bileşiklerin x,y değerleri National Television Standard Committee (NTSC) standartlarına yakın değerler bulundu. Bunlara ilaveten Schiff bazı metal komplekslerinin süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri incelenerek sonuçlar literatür değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, porphyrin based symmetric and asymmetric Schiff base ligands and their Cu(II), Fe(III), Mn(III) and Zn(II) complexes were synthesized. The ligands and their metal complexes were characterized by 1H(13C) NMR, FTIR, TG/DTA, MALDI-TOFF MS and UV-vis methods. Absorption and emission spectral properties of the synthesized compounds were investigated both in the solution media and solid state. Electrochemical features of the ligands and their metal complexes were studied and reversible and irrreversible redox processes were found for the different scan rates. Chemosensor properties of the porphyrin based ligands against the metal ions were studied by colorimetric and spectrophotometric methods. The ligands were found to show colorimetric selectivity against the Hg+2 ion. 1931 CIE (x,y) chromaticity coordinates of the ligands and their metal complexes were studied and x,y values were found to be close the values of National Television Standard Committee (NTSC). Finally, superoxide dismutase activities of the complexes were studied and results were compared with literature values.