Determining thermal comfort zones for outdor recreation planning: a case study of Sulaimani-Iraq
Rekreasyon alanları planlamasında termal konfor alanlarının belirlenmesi: Sulaimani-Iraq örneği
- Tez No: 436304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Süleymaniye-Iraq il sınırları içinde rekreasyon alanları için termal konfor alanlarının yerini tespit etmek için yapılmıştır. Bu amaçla, termal konfor ölçüsü olan Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (FES) indeksinin haritası 7 farklı meteoroloji istasyonundan elde edilen veriler yardımı ile Süleymaniye kenti için elde edilmiştir. Hava sıcaklığı, nem, ve rüzgar hızı Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık hesabı için gerekli parametrelerdir. 1992-2015 arasında saat 15:00 için Süleymaniye deki 7 farklı meteoroloji istasyonundan alınan veriler RayMan 1.2 programı yardımıyla aylık Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık hesabı için kullanılmıştır. Elde edilen bu Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık değerleri ArcGIS 10.2 deki IDW enterpolasyon yöntemiyle nokta değerler sürekli yüzey haline dönüştürülerek Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık haritaları elde edilmiştir. Rekreasyon aktiviteleri için en uygun alanlar ve aylar bu haritaların analiz edilmesi sonucu elde edilmiştir. Analiz sonucunda en düşük PET 4.8 °C ile Penjwin de, en yüksek PET ise 59.6 °C ile Temmuz da Halabja da elde edilmiştir. Diğer yandan, Dukan ve Penjwin yaz aylarındaki turizm için en uygun alanlar olarak tesbit edilmiştir. Sonuçlar rekreasyon yetkilileri için önemli bilgiler vermektedir
Özet (Çeviri)
This study is done to retrieve thermal comfort zones for outdoor recreation planning in Sulaimani province, Iraq. Spatial distribution of Physiological Equivalent Temperature (PET), which is a measure of thermal comfort, was retrieved for the city of Sulaimani using meteorological data. Air temperature, relative humidity and wind speed are required for the calculation of PET. Data recorded at 15:00 obtained from 7 weather stations over the period from 1992-2015 were used to calculate monthly PET with Rayman 1.2 software. PET was spatially interpolated using IDW tool in ArcGIS 10.2 to convert point-data consisting of PET for each individual meteorological station into a continuous surface. Therefore, spatial distribution maps of PET for outdoor recreation activities were created after analysing these maps. The results revealed that the lowest PET determined was around 4.8°C in Penjwin area during January while the highest PET determined was 59.6°C in northeast of Sulaimani, Halabja during July. On the other hand, the results revealed that Sulaimani city, Dukan and Penjwin area are founded to be more suitable for tourism especially during summer months compare to others within Sulaimani Province. It is thought that results may be useful for recreation authorities in Sulaimani.