Ofis mobilyalarındaki üretim anlayışının örnekler üzerinden incelenmesi
Analysis of production approarch in office furniture through example
- Tez No: 909927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tarih boyunca ofisler, medeniyetlerin ekonomik ve idari yapılarını yansıtan mekânlar olarak işlev görmüştür. İlk olarak devlet daireleri ve ticaret merkezlerinde karşımıza çıkan ofisler, Sanayi Devrimi ile birlikte karmaşıklaşan iş dünyasının gereksinimlerine yanıt verecek şekilde dönüşüm geçirmiştir. İş süreçlerinin ve çalışma kültürlerinin değişmesiyle birlikte ofisler, sadece birer fiziksel alan olmaktan çıkarak insan, teknoloji ve işlevselliğin buluştuğu yaratıcı ve üretken mekânlar haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de bilinen üç ofis mobilyası markasının operasyon, ara yönetici, yönetici ve toplantı masaları renk, malzeme, form, ölçü, fonksiyon ve teknoloji gibi unsurlar açısından incelenerek, günümüz ofis mobilyalarından olan masaların tasarım ve üretim yaklaşımları değerlendirilmiştir. Ürünler için firmalarla görüşülmüş ve karşılaştırmalı çizelgeler oluşturulmuştur. Her bir ürün grubu için SWOT analizi yapılmış ve ürünlerin güçlü/zayıf yönleri ortaya konarak elde edilen veriler ışığında masa tasarımı için öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada, ofis mobilyalarının sadece fiziksel gereksinimleri karşılayan nesneler olmadığı, aynı zamanda çalışanların verimliliğini, sağlığını ve motivasyonunu doğrudan etkileyen araçlar olduğu vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, ofis mobilyalarının tarihsel ve işlevsel evrimi, hem iş dünyasının dönüşümünü anlamak hem de ofis tasarımı alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek adına büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, offices have functioned as spaces reflecting the economic and administrative structures of civilizations. Initially appearing in government buildings and trade centers, offices underwent a transformation with the Industrial Revolution to meet the complex demands of the evolving business world. As work processes and organizational cultures changed, offices transitioned from being mere physical spaces to becoming creative and productive environments where people, technology, and functionality intersect. In this study, the design and production approaches of desks, which are among contemporary office furniture, are evaluated by examining operation desks, mid-management desks, executive desks, and meeting tables from three well-known office furniture brands in Turkey. These desks are analyzed based on elements such as color, material, form, dimensions, function, and technology. Interviews with the companies were conducted, and comparative charts were created. A SWOT analysis was performed for each product group, identifying strengths and weaknesses, and design proposals for desks were developed in light of the data obtained. The research emphasizes that office furniture is not only about meeting physical needs but also serves as tools that directly impact employee productivity, health, and motivation. In this context, the historical and functional evolution of office furniture is of great importance for understanding the transformation of the business world and developing innovative approaches in office design.