Sıcaklık kontrollü termoelektrik otonom kombi tasarımı
Temperarture-controlled thermoelectric autonomous boiler design
- Tez No: 436414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji günlük hayatımızın vazgeçilmezidir. Enerji kaynaklarının dönüşümü esnasında çevre olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle fosil yakıtların kullanılması esnasında açığa çıkan kimyasallar çevre kirliliğine, asit yağmurlarına, küresel ısınmaya ve iklim değişikliklerine neden olmaktadır. Bu nedenle 21. yüzyıl yenilenebilir enerji yüzyılı olarak öngörülmektedir. Özellikle son yıllarda göze çarpan enerji tasarrufundaki duyarlılık enerji ihtiyacını azalttığı gibi çevresel açıdan risk teşkil eden faktörlerinde azalmasına neden olmaktadır.“En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir”politikası çerçevesinde enerji tasarruflu cihazlar önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, enerji verimliliğini sağlamadaki en önemli faktör olan enerji tasarrufunu sağlamak için kendi enerjisinin kendisi üreten bir kombi jeneratörü tasarlamaktır. Bu şekilde konutlardaki enerji verimliliğine katkı sağlamaktır. Tasarlanan kombi jeneratör ile yapılan testlerde kombi maksimum sıcaklık ayarında kullanıldığında 48 °C sıcaklık farkı elde edildi. TH 69 °C iken açık devre gerilimi 17.9 V olarak ölçüldü. Maksimum güç transferini sağlamak üzere elektronik yük 15.3 Ω olarak ayarlandığında 12.1 V gerilim, 1.18 A akım ölçüldü ve 14.28 W güç elde edildi. DA-DA çevirici kullanılarak akü şarj edildiğinde çevirici çıkışı 14.2 V gerilimde sabitlendi. Akü şarj akımı 1.23 A olarak ölçüldü. Aküye 17.47 W güç transferi yapıldı. Elektriksel olarak kombinin harcadığı güç baz alınarak verim hesabı yapıldığında % 15.20 verim hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable part of our daily lives. The environment is adversely affected during the conversion of energy resources. When using fossil fuels released chemicals, cause environmental pollution, acid rains, global warming and climate change. Therefore, 21st century is envisaged as the renewable energy century. Sensitivity prominent in recent years in energy savings leads to reduced energy needs and factors that pose a risk environmentally. Within the framework of policy“Cheapest energy is saved energy ”, energy saving devices are important. The aim of this study is to design a boiler that produces its own energy. In this way, it is to contribute to energy efficiency in housing. In tests with designed for this boiler generator device, 48 °C temperature difference was obtained when used in the maximum temperature setting. While TH 69°C, open circuit voltage was measured at 17.9 V. To ensure maximum power transfer, when electronic resistor is set to 15.3 Ω, voltage was measured at 12.1 V, current was measured at 1.18 A and 14.28 W power was obtained. When the battery is charged using a DC-DC converter, converter output was fixed at 14.2 V. Battery charging current was measured at 1.23 A. Battery was made power transfer at 17.47 W. When electrical power is based on the spending of the boiler efficiency calculation has been made, 15 % yield was calculated.