Mikroişlemci kontrollü taşınabilir termoelektrik tıp kiti cihazı tasarımı ve uygulaması
Microcontroller controlled a portable termoelectric medicine kit device design and application
  1. Tez No: 93668
  2. Yazar: FİDAN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
MİKRODENETLEYICI KONTROLLÜ TAŞINABİLİR TERMOELEKTRİK TIP KİTİ CİHAZI TASARIMI VE UYGULAMASI Yüksek Lisans Tezi Uğur FİDAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2000 ÖZET Kan, aşı, serum ve ilaçların bozulmadan saklanabilmesi için belirli sıcaklık koşullarında bulundurulması gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak geliştirilmiş olan Taşınabilir Termoelektrik Tıp Kiti ister birey isterse toplum sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Yüksek yoğunluklu kaza alanlarında savaş ortamlarında kan, aşı ve ilaçların saklanması için gelişmiş depolama ünitelerinin kurulması gerekir. Bu merkezlerin bu tip ortamlarda kurulması oldukça zordur. Bu amaçla daha güvenli yerlerde kurulacak merkezler ile hasta veya yaralının bulunacağı yere kan, serum, aşı ve ilaçların naklinin yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafindan belirlenmiş olan standart da göre kanın depolanması için gerekli olan ısı ortamı 2 °C ile 10 °C arasında olmalıdır. Bu çalışmada bu standartlara uygun olarak ısıtma ve soğutma yapabilen mikroişlemci kontrollü Taşınabilir Termoelektrik Tıp Kiti cihazı gerçeMeştMlmiştir. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : Taşınabilir, Termoelektrik, Mikroişlemci Kontrollü Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. N. Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
MIRCOCONTROLLER CONTROLLED A PORTABLE TERMOELECTRIC MEDICINE KIT DEVICE DESIGN AND APPLICATION (M. Sc. Thesis) Uğur FİDAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2000 ABSTRACT It is need that blood, vaccivation, serom and medicine should be existed specific condition so that it is kept without spoil. Portable Termoelectric Medicine Kit towards this aim. It have a great importance with regard to either person or public health. Developing storage units should be set up so that blood, vaccivation and medicine keep in high density accident and war surroundings. It is quite a difficult that the center are set up typical surroundings. Thanks to the center which will be set up more safe place, blood, serom, vaccivation and medicine should be moved the center to place where patient or injured exist. According to World Health Organization (WHO) standardization. Neccessary temprature surrondings should become between 2 °C and 10 °C. Thanks to this study, it is implemented Microproccesor Controlled Portable Termoelectric Medicine Kit can produce heat and cool. Science code : 225.10.01 Key words : Taşınabilir, Termoelektrik, Mikroişlemci Kontrollü Page number : 134 Adviser : Doç. Dr. N. Fatma GÜLER