Mikrodenetleyicili sıcaklık ve hız kontrollü termoelektrik yarıiletken üretim sistemi
Heat and speed controlled thermoelectric semiconductor production system with micro control mechanism
- Tez No: 200042
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Mikrodenetleyicili Hız ve Sıcaklık Kontrollü Yarıiletken ÜretimSistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen cihaz, bölgeseleritme yöntemiyle yarıiletkenlerin elde edilmesini sağlamaktadır. Yarıiletkenüretim cihazının mekanik kısmı bölgesel eritme yöntemini gerçekleştirecekşekilde özel olarak yapılmıştır. Termoelekrik yarıiletken üretim teknolojisineuygun üretiminin sağlanması için sıcaklık ve hız kontrollü özel elektronikdevreler tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu tasarımdaki elektronik kontrolişlemleri için PIC mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Mikroişlemişlemciyiçalıştırmak için ise PIC C dilinde özel bir program oluşturulmuştur.Gerçekleştirilen cihaz ile N tipi yarıiletken üretilmiş, fiziksel özellikleriaraştırılmış ve yarıiletkenin termoelektrik sistemlerde kullanıma uygun olduğutespit edilmiştir.Bilim Kodu : 705.1.036Anahtar Kelimeler : Termoelektirik, Bölgesel Eritme Yöntemi, PICMikroişlemci, BECSayfa Adedi : 145Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Raşit AHISKA
Özet (Çeviri)
Heat And Speed Controlled Thermoelectric Semi-Conductor Production SystemWith Micro Control Mechanism has been designed and realized. The devicehelps to produce semi-conductors with the local dissolving method. Themechanical part of the semi-conductor device has specifically been designed forobtaining local dissolving method. Special heat and speed controlled electroniccircuits have been designed and applied to obtain the production convenient forthermoelectric semi-conductor production technology. PIC microprocessorshave been used for electronic control systems in this design. A special softwarehas been written in C language to operate the micro-processor. With the devicebuilt N type semi-conductors have been produced, their features have beenresearched and it has been determined that semi-conductors are convenient foruse in thermoelectric systems.Science Code : 705.1.036Key Words : Thermoelectric, Local Dissolving Method, PICMicroprocessor, BECNumber of Pages : 145Administrator : Assoc. Prof. Raşit AHISKA