A marxist analysis of Victorian society in far from the madding crowd and the importance of being earnest
Çılgın kalabalıktan uzakta ve ciddi olmanın önemi'nde Viktorya döneminin marxist açıdan incelenmesi
- Tez No: 811552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Politik ve ekonomik açıdan çekişmeli bir asır olan Viktorya Dönemi, özellikle Sanayi devriminin getirdiği zorluklar ve toplumun para kazanma hırsı yüzünden derin sosyal, ekonomik, politik, değişiklik ve sınıfsal dalgalanmalara ev sahipliği yapmıştır. Bu tez Thomas Hardy'nin Çılgın Kalabalıktan Uzak ve Oscar Wilde'nin Ciddi Olmanın Önemi eserlerinde Viktorya Dönemindeki derin sınıfsal dalgalanmalar ve toplumsal değişiklikleri Karl Marx'ın Marxist teorisi ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Tez boyunca, Materyalizm, riyakarlık ve sınıfsal kutuplaşmalar gibi başlıklarla Viktorya Döneminin bilinmeyen gerçeklerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Victorian Society, controversial from political and economic perspectives, has hosted profound social, economic, and political changes and class fluctuations in history. This study aims to scrutinize extensive class fluctuations and social chansonnier in the light of Marxist theory in Far From the Madding Crowd by Thomas Hardy and The Importance of Being Earnest by Oscar Wılde. Throughout the thesis, the hidden truths regarding Victorian society will be dug out with subtitles on materialism, hypocrisy, and class polarization.