Trans/posthumanist themes in American science fiction novels
Amerikan bilim kurgu romanlarında trans/posthümanist temalar
  1. Tez No: 436636
  2. Yazar: HAZAL ÇOMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojik ve bilimsel gelişmeler ışığında dünyamız sürekli bir değişim içindedir. Birçok düşünür bu değişimin bizi güzel bir sonuca ulaştırıp ulaştırmayacağı üzerine çalışmalar yapmıştır. Transhümanizm, insanların fiziksel ve psikolojik kapasitelerinin teknoloji ve bilim aracılığıyla geliştirilip aşılmasının mümkünlüğünü ve cazibesini konu alan entelektüel ve kültürel bir akım olarak ve“transitional human”(geçişken insan) öbeğinden türeyerek 1980'lerde ortaya çıkmıştır. Dönüşen insanın ulaşacağı son nokta olarak ifade edilen“posthuman”ise her açıdan insan tanımını aşan, algısal bakımından en üst seviyeye ulaşmış bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Transhumanistler teknolojiyi, insanları biyojinin sınırlandırmalarından kurtaracak bir araç olarak görürler. Diğer yandan, teknoloji ve bilimin insanla olan ilişkisini konu alan bilimkurgu janrı, insan ve makinenin birlikte evrimleşmesi üzerine karamsar bakış açıları sunar. Bunun en iyi örnekleri“cyberpunk”adlı bilimkurgu alt türüne ait eserlerde gözlemlenmektedir. Philip K. Dick'in Do Androids Dream of Electric Sheep adlı romanı, insan-android ilişkileri ve teknolojinin hakim olduğu yakın bir gelecekteki gerçeklik/yapaylık kavramları üzerine önemli fikirler sunmaktadır. Aynı şekilde William Gibson'ın Neuromancer adlı eserinin temel aldığı konular, insan-yapay zeka/cyborg ilişkileri, yapay gerçeklik, ve beden-zihin ilişkisidir. Bu çalışmadaki amacım, bilimkurguyu teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile ilgili olarak iyimser ve kötümser iki zıt bakış açısı üzerinden incelemektir. Bunun için, transhümanist ve posthümanist felsefeleri temel alarak, cyberpunk eserlerdeki karamsar bakış açısını analiz etmeyi amaçlamaktayım.
Özet (Çeviri)
Our world goes through a constant change due to technological and scientific progress. Whether such transition bears pleasant possibilities or constitutes a step toward an undesirable future is a question which occupies many thinkers' minds. The transhuman, in the transhumanist context, is defined as human evolving into the posthuman via technological and scientific innovations expanding his/her physical and mental capabilities. Posthuman, on the other hand, is the final phase of this transition, an entity that reaches“beyond human”in every sense by relating to his environment in a more perceptive and receptive way. Transhumanists, on the optimistic side, see technology as a tool which will help humans transcend their biological limits. On the other side, as an important field to discuss about the interaction of technology, science and humans, science fiction reflects dystopian perspectives on the co-evolution of the human and the machine. The best examples to such pessimistic perspective is portrayed in“cyberpunk,”a sub-genre of science fiction which is mostly concerned with a dystopian near future in terms of technological advancements, exploring realms of the unknown through unpleasant interactions between man and technology. I focus on two novels in my study: Philip K. Dick's Do Androids Dream of Electric Sheep? which discusses the dichotomies between human/android and organic/artificial, and William Gibson's Neuromancer in which the author raises questions about material/virtual reality, mind/body, organic/artificial through different interaction patterns between humans and artificial or semi-artificial entities. My aim is to read science fiction through two colliding perspectives: pessimistic and optimistic. To do that, in this thesis, taking the transhumanist and posthumanist discourses as a basis, I aspire to analyze the apocalyptic perspective in science fiction, focusing on cyberpunk narratives and contrasting these dystopian portrayals to the optimistic stance offered by transhumanist thinkers.