Matematik problemi çözme stratejileri öğretiminin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yaratıcılık düzeylerinin gelişimine etkisi
The effect of learning of mathematical problem solving strategies of ninth grade students on the development of their creativity levels
  1. Tez No: 436712
  2. Yazar: YILDIZ KAVGACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, öğrencilere verilen rutin ve rutin olmayan matematik problemi çözme öğretiminin araştırmaya katılan lise dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yaratıcılıklarının gelişimine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin rutin ve rutin olmayan problemleri çözme öğretimini almalarının bu problemleri çözmedeki becerilerine katkısı da araştırılmıştır. Bu kapsamda, araştırmaya katılan dokuzuncu sınıf öğrencileri ile rutin ve rutin olmayan problemleri çözme konusunda ve bu problemlerde kullanılan stratejilere yönelik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamaların öncesinde ve sonrasında, araştırmaya katılan öğrencilere rutin ve rutin olmayan problem testleri ile sözel ve şekilsel yaratıcılık testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, verilen problem çözme öğretiminin araştırmaya katılan dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sözel ve şekilsel yaratıcılık düzeylerini olumlu yönde etkilediği ve bu yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağladığı anlaşılmıştır. Ayrıca, bu eğitimi almamış olan sözel ve şekilsel yaratıcılıklarında önemli bir gelişme ve değişme olmadığı da bu araştırmada rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was explored the effect of the teaching of routine and nonroutine mathematical problem solving to the development of the creativity levels of ninth grade students. Besides, it was examined the contribution of this teaching of ninth grade students to the skills of these students. With this context, it was studied on the applications about the teaching of routine and non-routine mathematical problem solving and the problem solving strategies. Before and after these applications, it was applied the verbal and modal creativity tests, routine and non-routine problem solving tests to the students. At the end of the study, it was understood that the teaching of problem solving to the ninth grade students affected positively to the verbal and modal creativity tests, and contributed to the development of these creativity. Additionally, it was reported in this research that the verbal and modal creativity of the students who did not attend to the problem solving teaching could not have significance change and development.