Şaklave ilçesi'ndeki (Kuzey Irak –Erbil) sıcak su kaynakları ve medikal turizm açısından değerlendirilmesi
Şaklava the (Northern Iraq -Erbil) hot water resources and medical tourism in terms evaluation
- Tez No: 445726
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Turizmin ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınma bakımından bölgesel kalkınmada payı çoktur. Bu da bölgeye olumlu olarak yansımaktadır. Turizm alanında birçok problemle karşılaşabilmektedir. Turizm projelerinin inşasında sermayenin rolü, medikal turizmin problemlerinden biridir. Bununla birlikte Şaklave ilçesi fiziki ve beşeri koşullar açısından avantajlı iken ne yazık ki gerektiği yere hala gelememiştir. Çünkü devletin bu gibi yerler için çizmiş olduğu plan hala tam anlamıyla uygulanamamıştır. Mineral su kaynakları, kimyasal elementlerce zengin yeraltı suları olup insanlar tarafından bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Birçok ülkede sıcak su kaynakları medikal turizmi cezbeden bir faktördür. Yüksek lisans tez çalışma alanı olarak Şaklleve (Erbil) Ilçesi'nin seçilmiş olmasının nedeni de ilçedeki sıcak su kaynaklarinin varlığıdır. İlçede bulunan sıcak su kaynakları ve medikal turizmdeki önemi çalışma konusunu oluştumaktadır. Şaklave İlçesi'nde bulunan sıcak su kaynakları ve medikal turizmdeki önemine ve laboratuar ortamlarında yapılan analizler doğrultusunda tedavideki katkılarına değinilmeye çalışılmıştır. Bütün bunlar araştırma sırasında yararlanılan özel kaynaklar ve arazi çalışmaları ile ortaya ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmaya konu olan bölgedeki sıcak su kaynaklarının genelinin engebeli, karstik ve tektonik arazilerde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sıcak su kaynaklarının bulunduğu yerlerdeki çatlak ve yarıklardan su ve buhar çıktığı gözlemlenmiştir.Arazi çalışmaları sırasında sıcak su kaynaklarının topoğrafyadaki konumları ve fiziksel özelikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda Şaklave ilçesindeki sıcak su kaynaklarının medikal turizm açısıdan potansiyelinin yüksek olduğu anlaşılmıştır. Su kanyakları içindeki elementler, cilt ve romatizma gibi hastalıkları iyileştirmeye yardım eden özelliklerdir. Bölgedeki sıcak su kaynaklarıyla sağlanan hizmetlerin az olmasına rağmen yine de medikal turizmi cazip kılmaktadır. Kuzey Irakta, özel olarakta Şaklave ilçesinde yer alan bu sıcak su kaynaklarına özellikle önem verilmeli, buralarda sağlık tesisleri kurulmalı, buraları daima kontrol edecek dernekler oluşturulmalı ve yerel halka bu tesisler tanıtılıp önemi için bilinçlendirilmelidir. Araştırmanın hedefini gerçekleştirebilmek için araştırmayı birkaç bölüme ayrılarak yazılmıştır. Nitekim araştırma, önsöz ile birlikte dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, medikal turizmin şekli, çeşitleri, faktörleri, ortaya çıkışı, Şaklave ilçesinde medikal turizmin gelişmesi, ve sıcak su kaynaklarının önemine dair bilgiler içermektedir. İkinci bölüm ise, Şaklave ilçesinin yüzölçümü, coğrafik konumu, jeolojik oluşumları, topoğrafyası, doğal bitki örtüsü, iklimi, toprağı ve su kaynakları gibi ilçenin doğal turizmin faktörlerine dair bilgileri ele almaktadır. Üçüncü bölüm ise, özellikle hidrokimyasal mineral sularının kimyasal ve fizyolojik özelliklerini, kimyasal analizlerinin sonuçlarını açıklamaktadır. Dördüncü bölüm ise, bölgedeki su kaynaklarının medikal turizm alanındaki yatırımların değerlendirilmesini, ilçedeki mineral su kaynaklarının isimleri, konumları ve Kuzey Irak'daki rolü ve önemini, Kuzey Irak' da bu alanda yapılan hizmetlerin geliştirilmesine dair bilgiler verilmektedir. Araştırma, cetveller, şekiller, görseller ve sıcak su kaynaklarının olduğu bölgede yapılan hizmetlerin nasıl arttırılacağı ile ilgili önerilerle bitirilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında su kaynaklarından alınan su örnekleri laboraturar ortamında analizleri yapılmıştır. Analizlerin sonuçlarına göre ise suların magnezyum, sodyum, fosfat, sülfat, florid ve amonyum gibi elemnlere içerdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism has got a great progress by Economic ,Social and annronmetal means . This is positively reflected to the area . In tourism,there are many problems in construction of the tourism projects the role of the capitol is one of the problems of medical tourism on the other hand , though the town Saklave has the same meansof physical and humans condition it hasn't reached that expected status unfortunately. Because the governmental plans and programmers haven't been applied correctly. Mineral water are underground waters which are reached by means of chemical elements and these kinds of water have been wed by people for the case of illnesses in a lot of canaries hot water springs are the main reasons of medical tourism . The reason Sakleve (Erbil) has been chosen for post graduate study that the presence of hot water springs in the town . These hot water rosancase and the importance in medical tourism from the basic of the study . Hot water resowrces and the importance of these reason in Saklave ,its contribution to cure by analyses in laboratories have been mention in this study .All these results have been tried to show by special sources and land studies during the observation . These hot water resources which are the main theme of the study are generally rough ,carstic and tectonic . And also it has been observed that in the eras of these hot water resources steer and water can be seen from the leaks and slots . During the land studies ,the hot water resources location in topography and its physical properties have been fixed .It is understood that Saklave has got a great potential of medical tourism because of its hot water resources . The elements in water spring have positive effects on dermatologic and rheumatism illnesses . Although the services are very reslcicted in the area if has a very important place on medical tourism. These water resources must be considered importantly in North in Saklave ,health centers must be established , and centers must be controlled by same social clubs .The local people must be improved about the importance of these spring . This search has been divided into same parts for realization its targets. Its formed of four parts with summary . The first part gives important knowledge about the type of medical tourism ,its kinds ,factors and its existence ,the progress of medical tourism in saklave and hot water springs . The second part is about the surface area of Saklave town ,its geographical location geological form ,topography ,natural flora , climate , soil and water resources which are factors of the town. The third part is especially explains chemical and physiological properties of hydro chemical mineral waters . The fourth part gives information about water resources in the area and the appreciation about water resources in the medical tourism ,the names of the natural resources in town ,location ,its role and importance in North Iraq and the progress which has been made in this area . The survey is finished with rulers,shapes , visuals and same advices which are about to increase the amount of services in the area of hot water rescuers. The water samples taken from water resources during the land studies have been analyzes in laboratory .According to the results of analyzes it is understood that these water resources contain magnesium , sodium, phosphate ,sulphate, florid and ammonium elements