Beden eğitimi ve sporda kullanılan farklı öğretim yöntemlerinin (işbirliğine dayalı öğrenme ve alıştırma yöntemi) öğrencilerin ders tutumlarına ve sosyal becerilerine etkisi
The effect of different teaching methods (cooperative learning and drilling method) used in physical education and sports on the students? attitudes and their social skills
- Tez No: 298451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma beden eğitimi ve sporda kullanılan farklı öğretim yöntemlerinin (İşbirliğine Dayalı Öğrenme ve Alıştırma Yöntemi) öğrencilerin ders tutumları ve sosyal becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya Kayseri İl Merkezi'ndeki Mustafa Kemal Dedeman İlköğretim Okulunda 7.sınıfta okuyan öğrenciler arasından rasgele seçim yöntemi kullanılarak seçilen 32 A grubu, 31 B grubu olmak üzere toplam 63 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilere 8 haftalık basketbol dersi öğretim programı hazırlanmıştır. Çalışmada deneysel desenler kullanılmış ve 7. Sınıf Beden Eğitimi dersi Basketbol ünitesinde A grubunda İşbirliğine Dayalı Öğrenme yöntemi tekniklerinden ?Birlikte öğrenme? ve ?Eşleş-Kontrol et-Uygula?, B grubunda ise ?Alıştırma Yöntemi? uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin beden eğitimi derslerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Pehlivan (1998) tarafından geliştirilen ?Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği?; öğrencilerin sosyal becerilerini ölçmek amacıyla Tunçel (2006) tarafından geliştirilen ?Sosyal Beceri Ölçeği? ve öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel bilgi formu? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 17 paket programından yararlanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için ?Kolmogorov - Smirnov" dağılım testi kullanılmıştır. Demografik değişkenler ile ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiler incelenirken; niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında bağımsız örnekler (independent samples) t testi kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında ikiden fazla grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup için karşılaştırmalarında eşlenik örnekler (Paired samples) t testi kullanılmıştır. Grup ve cinsiyet değişkenlerinin öntest-sontest ölçek puanlarındaki değişim üzerine etkisi Repeated Measures ANOVA ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This present research was conducted in order to demonstrate the effect of different teaching methods (Cooperative Learning and Drilling Method) used in Physical Education and Sports on the Students? Attitudes towards the Course and their Social Skills.A total of 63 7th grade students who were selected using random sampling technique and who studied at the Mustafa Kemal Dedeman Primary School located in Kayseri city center voluntarily participated in the research (32 eligible students assigned to group A and 31 to group B). An 8 week basketball lesson education program was designed for the students. Experimental patterns were used in the research and during the basketball teaching of 7th year Physical Education Course, ?Learning together? and ?Pairs-Check-Perform? methods of cooperative learning methods were used for group A whereas traditional method (drilling method) was used for group B.As the data collection tool, ?Attitude Inventory towards Physical Education? developed by the Pehlivan (1998) was used in order to determine the attitudes of the students towards physical education course and ?Social Skills Inventory? developed by Tuncel (2006) was used in order to measure social skills of the students. Personal information of the students was obtained through a ?Personal Information Form? developed by the researchers.During the data evaluation, SPSS 17 statistical package program was used for statistical analysis. The research data were assessed using descriptive statistical methods (Frequency, Percentages, mean, Standard Deviation) and Kolmogorov-Smirnov distribution test was utilized for the analysis of the normal distribution. While the correlation between demographic variables and inventory subscales was investigated, independent samples t test were used for the comparison of the inter group parameters that followed normal distribution in the quantitative data comparison. If there were more than 2 groups in the comparison of the quantitative data, one way Anova test was used for the inter group parameters that followed a normal distribution and Tukey test was used to detect the group that demonstrated the difference. Paired samples t tests were used for the comparison of the parameters that followed a normal distribution for the two-group comparisons. The effect of the group and sex variables on the scores that changed during the pre test and post test was assessed using Repeated Measures ANOVA.