Ameliyathanede radyasyon güvenliği; çalışanların iyonize radyasyondan korunmadaki bilgi ve davranışları
Radiation safety in the operating room: İnformation behaviour and the protection from ionizing radiation employees
- Tez No: 436886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE TUZLUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İleri teknolojinin kullanıldığı ameliyathanelerde çalışanlar bazı risk faktörleri ile karşılaşmaktadır. Bu faktörlerden birisi iş sağlığı ve güvenliği için fiziksel bir tehlike olarak bilinen iyonize edici radyasyondur. Bazı cerrahi vakalarda hastaların tedavisinde kullanılan c kollu skopi cihazları iyonize edici radyasyon olan x ışını prensibi ile çalışmaktadır. Kurşun önlük, kurşun paravan gibi koruyucu ekipmanlar iyonize edici radyasyonun zararlı etkilerinden koruyacağı gibi, c kollu skopi cihazlarının çalıştığı zamanlarda mümkün olduğunca uzak durmak gibi davranışlar maruz kalınacak iyonize radyasyon miktarını azaltmaktadır. İyonize edici radyasyon doku ve hücrelere zarar vererek genetik, doğumsal ve üreme sağlığı gibi bazı sistemleri olumsuz etkileyebilmektedir. Ameliyathanelerde radyasyon güvenliğine dair önlemler almak ve uygulamak çalışan sağlığını korumak bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, C kollu Skopi cihazlarının kullanıldığı ameliyathanelerde çalışan personelin; radyasyon güvenliği ve iyonize radyasyondan korunmadaki bilgi düzeylerini ve farkındalığını tespit ederek koruyucu ekipmanları kullanma davranışlarını değerlendirmektir. Bu araştırmada; nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS (Statistical PackagefortheSocialSciencesfor) Windows 11.5 programı ile değerlendirilmiştir. Verileri değerlendirmek için tanımlayıcı istatistik olarak ortanca, minimum, maksimum ve yüzde (%) değerleri ve verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 esas alınmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Ameliyathane çalışanlarının radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunmadaki eksikliklerini gidermek için, radyasyon güvenliğiyle ilgili hizmet içi eğitimlere ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The advanced technology used in the operating room where employees are faced with certain risk factors. One of these factors occupational health and ionizing radiation is known as a physical threat to security. In some cases, surgery for the treatment of patients with C-arm fluoroscopy device that works with ionizing radiation, x-ray principle. Lead apron, lead to ionizing protective equipment such as screens radiation as to protect from the harmful effects of c-arm fluoroscopy behaviors like avoiding as much as possible when the work of the device reduces the amount of ionizing radiation exposure to thick. Ionizing radiation can damage the tissues and cells, genetic, it can adversely affect some systems, such as birth and reproductive health. take measures for radiation safety in the operating room and is very important in terms of protecting the health workers apply. The purpose of this study is that the personnel in the operating theater using C-arm image intensifier device; by detecting the radiation safety and the level of knowledge and awareness on protection from ionizing radiation and to evaluate the behavior of using protective equipment. In this study; quantitative research methods were used. Results SPSS (Statistical packageforthesocialsciencesf is) is assessed by Windows 11.5 software. The median as descriptive statistics to evaluate the data, minimum, maximum, and percent (%) Chi-square test values and the comparison of the data is used. 0.05 level of significance is based. The results are interpreted in tables. To correct the shortcomings in the operating room team of radiation safety and radiation protection, it was determined that the need for in-service training related to radiation safety.