Pozitif psikolojik sermayenin bir belirleyicisi olarak algılanan örgütsel desteğin rolü
The role of perceived organizational support as a determinant of positive psychological capital
  1. Tez No: 436929
  2. Yazar: YASİN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pozitif psikolojik sermaye kavramı için Türk alan yazını incelendiğinde, çalışmaların çoğunlukla pozitif psikolojik sermayenin etkileri üzerine olduğu görülmüştür. Bu araştırmada pozitif psikolojik sermayeyi bağımlı değişken olarak kullanarak pozitif psikolojik sermayenin bir belirleyicisi olarak algılanan örgütsel desteğin rolü araştırılmıştır. Bu doğrultuda, Kocaeli ilinde çalışmakta olan 131, acil servis çalışanı ile yapılan anket çalışmasıyla veriler elde edilerek analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, acil servis çalışanlarının, algıladıkları örgütsel desteğin pozitif psikolojik sermayenin bileşenlerinden iyimserlik, umut ve özyeterlilik ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu, algılanan örgütsel desteğin pozitif psikolojik sermayenin diğer bir boyutu olan dayanıklılık ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir. 112 acil servis çalışanlarına çalıştıkları kurum tarafından yapılacak olan örgütsel destekle, iyimserlikleri, umutları ve özyeterlilikleri pozitif yönde artacaktır.
Özet (Çeviri)
When Turkish body of literature is analized in relation with positive psychological capital, it has been clear that the studies were mostly about the effects of positive psychological capital. In this research, the role of perceived organizational support as a determinant of positive psychological capital that is used as a variable has been investigated. In this direction, the data obtained from a survey of 131 emergency service staff working in Kocaeli city, is analized. According to the results of the research, it is determined that the organizational support has a positive relation with the components of positive psychological capital that are optimism, prospect and self-efficacy whereas it has no relation with durability that is the other extent of positive psychological capital. The organisational support that will be given by the institution to their 112 emergency service staff will increase the optimism, prospect and self-efficacy of the staff in a positive manner.