Türkiye'de mevduatın krediye dönüşüm oranının banka karlılığına etkisini analiz ederek uygulanan politikalar çerçevesinde değerlendirme: Panel kanıt, 2002-2014
An analysis of the impact of loan-to-deposit ratio on bank profitability in Turkey and an evaluation of the policies regarding this impact: Panel evidence, 2002-2014
- Tez No: 436985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RESUL AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Biz bu çalışmamızda, mevduat-kredi dönüşüm oranı ile karlılık arasındaki ilişkiyi Türkiye ticari bankacılığı için tespit etmeyi amaçladık. Bu amaçla yaptığımız analizde, Türkiye ticari bankacılığının 2002-2014 zaman periyodundaki panel veri setinden yararlandık. Panel veri uygulamasından önce, Türkiye bankacılık sektörünün genel yapısı ve tarihi gelişimi üzerine bir değerlendirme yaptık. Türkiye bankacılık sektörünü, 2001 yılında gerçekleştirdiği dönüşüm nedeniyle 2001 öncesi ve sonrası diye ikiye ayırarak değerlendirdik. Türkiye ticari bankacılığının 2001 sonrası mevduat-kredi dönüşüm oranının seyri üzerine yoğunlaşarak ülke grupları ile karşılaştırmalı olarak anlattık. Sonrasında, mevduat-kredi dönüşüm oranı ile karlılık arasındaki ilişkiyi sektöre hâkim 22 ticari bankanın verileri ile statik ve dinamik panel modelleri kullanarak elde ettik. Bağımlı değişkenimiz olan banka karlılık değerlerini literatüre paralel şekilde aktif karlılığı, özsermaye karlılığı ve net faiz marjı olarak dikkate aldık. Mevduat-kredi dönüşüm oranı yanında, karlılığı etkileyen bankacılıkla ilgili mikro ve endüstri içi değişkenler ile bazı makro değişkenleri de kontrol ettik. Yaptığımız statik ve dinamik analizler neticesinde, 2002-2014 yılları arasında Türkiye mevduat bankacılığında karlılık ile mevduat-kredi dönüşüm oranı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulduk. Ancak modelin doğrusal bir yapıda olup olmadığını test ettiğimizde, karlılık ile mevduat-kredi dönüşüm oranı arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulduk. Söz konusu yıllarda genel olarak artan bu oranın karlılığı bir noktaya kadar arttırdığı ancak bu artışın sürekli olmadığı bir noktadan sonra olumsuz etkilediği sonucu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In this study, I aim to examine the relationship between the loan-to-deposit ratio and profitability for commercial banks in Turkey. I utilize panel data set of Turkish commercial banks between 2002 and 2014 in this research. Prior to the panel data analysis, I make an evaluation regarding the general structure and historical development of banking in Turkey. I divide banking sector of Turkey into two periods in this study as pre-2001 and post-2001 due to the transformation in 2001. I mention the development of loan-to-deposit ratio of Turkish commercial banking after 2001 in a comparative manner among groups of countries. Subsequently, I test the relationship between the loan-to-deposit ratio and profitability through the data of 22 Turkish leading commercial banks by using static and dynamic panel models. Bank profitability valuess which are the dependent variable are return on assets, return on equities and net interest margin consistent with the literature. I also check some macro variables and micro and industrial variables about banking that affect profitability along with loan-to-deposit ratio. I find a significant and positive relationship between profitability in deposit banking in Turkey from 2002 to 2014 and loan-to-deposit ratio as a result of the static and dynamic analysis. However, when I test whether the model has a linear structure I find a significant and negative relationship between profitability and loan-to-deposit ratio. This result suggests that this ratio which has an overall rising trend in the above mentioned years increases the profitability to a certain extent, but that increase is not permanent and that it has a negative effect after a certain threshold.