Müzik dünyasındaki iktidar alanları aracılığıyla müzik tarihi yazımı
Music historiography by fields of power in the music world
- Tez No: 436989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELMA KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, müzik dünyasındaki sermayeler ve habituslar aracılığıyla üretilen iktidar alanlarını inşa ederek müzik tarihi yazım aracı olarak kullanılabilirliğini anlamak amacıyla folk ve aranjman türlerini örneklem olarak ele alınmaktadır. Folk ve aranjman türlerinin siyaset, teknoloji ve medya ile müzikteki iktidar alanlarıyla ilişkisi belirlenmiştir. Ancak bu araştırma medyadaki iktidar alanı üzerinden sınırlandırılmıştır. Medyadaki iktidar alanını inşa etmek amacıyla Ses dergisinin 1961-1986 ve Diskotek dergisinin 1968-1971 yılları arasında yayımlanan bütün sayıları incelenerek, tartışma, haber ve eleştiriler üzerinden yapılandırılan söylemler ortaya çıkarıldı. Müzik dünyasındaki iktidarların hangi failler ve söylemler tarafından oluşturulmuş olduğu belirlendi. Diğer görsel ve yazılı medyadaki söylemlerin de bu failleri desteklediği bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to resolve influence of fields of power, which are built and produced through habitus and various capitals and, on music historiography; and it uses folk music and music arrangements as an example. The relation with fields of power in music and folk music and music arrangements is determined with politics, technology and media, however this study is limited with field of power in media. In this study, SES magazine and Diskotek magazine are analyzed with the aim of constructing field of power in media. And all discussion, news and criticism are revealed. It is determined how the power of field on the music is constructed and which perpetrators and rhetoric are used. Discourses in visual and written media, which support subject, are found.