Belirlenmiş fayda emeklilik planlarında aktüeryal maliyet yöntemleri ve bir uygulama
Actuarial cost methods in defined benefit pension plan with application
  1. Tez No: 437122
  2. Yazar: GERELCHİMEG NAMSRAİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ARIKAN TEZERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, İşletme, Actuarial Sciences, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireylere emekliliklerinde düzenli bir gelir sağlamak üzere kurulmuş sistemlere emeklilik sistemleri denir. Günümüzde modern emeklilik sistemleri tek başına kamu basamağından oluşmamakta olup dünya bankası tarafından çerçevesi çizilen üç basamaklı emeklilik sistemi sıklıkla kabul görmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de emeklilik sisteminde ikinci basamakta yer alan emekliliğe yönelik taahütte bulunan belirlenmiş fayda (DB) yapıda 3500 üyesi bulunan bir hizmet sunucusunun Aktüeryal Sorumluluk ve Normal Maliyet hesaplamaları Aktüeryal Maliyet Yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiş olup yöntemlerin ürettiği farklı sonuçlar Aktüeryal Denge ekseninde mukkayese edilmiştir. Uygulama sonucunda teori ile pararlel olarak ABM yöntemi ile yapılan Aktüeryal Sorumluluk hesaplamasında diğer yöntemlere göre sorumluluğun küçük olduğu ve dolayısıyla aktüeryal fazlanın bu yöntemle en yüksek değere ulaştığı, CPM\Sabit Miktar yöntemi ile yapılan hesaplamada ise en yüksek Aktüeryal Sorumluluk değerine ulaşıldığı ve dolayısıyla aktüeryal açığın bu yöntemle en yüksek değere ulaştığı görülmüştür. Ayrıca tüm yöntemler dikkate alındığında söz konusu hizmet sunucusunun prim kesintilerinin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pension system has been designed to provide regular financial support at the retirement. Modern pension systems are mostly based on the rejection of the monopoly of the public pension system and 3 pillars pension system defined by World Bank is accepted in the most countries. In this study, Actuarial Cost Methods have been applied on one of the Turkish foundation pension fund's data which were being used in actuarial liability and normal cost calculation of the defined benefit (DB) pension plan. The foundation fund has 3500 members and it is a component of the second pillar of Turkish pension system. Furthermore, actuarial balances are calculated with a comparison to each other in the context of above actuarial cost methods. As a result of the application, ABM method has found out the lowest estimation of actuarial liability and highest estimation of actuarial surplus. Constant dollar version of CPM method estimates the highest actuarial deficit since this method estimates the highest actuarial liabilities. In addition to that, under all actuarial cost methods, premium rate of the foundation fund is not enough for current year.