Dağıtım kanalları ve fiziksel dağıtım Sarar Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş'de uygulama çalışması
  1. Tez No: 43735
  2. Yazar: NAZAN BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Günümüzde ekonomik ve sosyal hayattaki gelişmeler, üretim ve tüketim yapısında da farklılıklar yaratırken bu iki nokta arasındaki mesafeler pazarlamada dağıtım kanallarının önemini artırmıştır. Bu yüzden dağıtım kanallarının incelenmesi ve bu konudaki araştırmaların çoğalması da önem kazanmıştır. Dağıtım faaliyetlerini etkin ve rasyonel olarak gerçekleştirebildiği ölçüde işletmenin ve ekonominin gelişmesi ve büyümesi mümkün olacaktır. Dağıtım kanalları, ürünlerin veya hizmetlerin üreticiden tüketiciye doğru olan akışını olanaklı kılar ve ürünlerin sahipliğinin üreticiden son tüketiciye doğru gidişinde sistemin etkili olan tüm birimlerinden oluşur. Dağıtım kanalında özellikle ürün fiyatlarının yüksek bir oranının dağıtımda yer alan aracılara gitmesi nedeni ile zaman zaman eleştirilere uğramasına rağmen, aracıların aradan çıkması durumunda dağıtım işleminin üretici tarafından yerine getirilmesi gerekeceğinden daha fazla maliyet getireceği kabul edilmiştir. Dağıtım kanalı sisteminde yer alan aracı kurumlar aynı zamanda firmanın ürünlerinin tutundurulmasma, satışına, depolanmasına ve tüketiciye dağıtımına yardım etmektedirler. Dağıtım kanalı türü ne olursa olsun önemli olan unsur, pazarlama fonksiyonlarının gerektiğince yerine getirilmesidir. Bu olay ise akış mekanizması ile gerçekleşir. Dağıtım kanalında iki akış olan fiziksel dağıtım kanalı ve mülkiyet akışının yanısıra tanıtım, sipariş, görüşmeler, ödeme akışı, tanıtım ve riske girme gibi akışlarda kanaldaki kurumlar arasında oluşur. Dağıtım kanalları içinde yer alan fiziksel dağıtım malların yer ve zaman fonksiyonunu sağlayan bir pazarlama fonksiyonudur. Malların üretimnoktasından tüketicilere akışını ve bazı durumlarda da hammaddelerin arz kaynaklarından üretim projesi başlangıcı noktasına akışını belirten ve bu bakımdan, ulaştırma, depolama, materyal manüplasyonu, koruyucu bir ambalajlama, pazar tahminlemesi ve müşterilere sunulacak hizmet faaliyetlerini içine alan bir pazarlama fonksiyonudur. Fiziksel dağıtım, pazarlama maliyetlerinden tasarruf sağlanabilecek önemli bir fonksiyondur. Üreticinin, dağıtım kanalları ve fiziksel dağıtım ile ilgili vereceği kararlar, diğer pazarlama bileşenlerini de etkileyecek kararlardır. Örneğin, yaygın mı yoksa seçimli bir dağıtım yapılacağı kararı ile fiyatlandırma kararı bir arada düşünülerek verilmelidir. Ayrıca dağıtım kanalları ile ilgili kararlar uzun vadeli düşünülerek verilmesi gereken kararlardır. Bu kararlar, üretici firma, aracılar ve hizmet verilen pazarlarla ilgili olarak geri dönülmesi kolay olmayan uzun vadeli yükümlülükler getirir. Bu yüzden dağıtım kanalları düzenlenirken işletmeler tarafından yüksek düzeyde bir planlama yapılmalıdır. Dağıtım kanalları ve fiziksel dağıtım konusunda verilecek kararlarda kanal üyeleri arasındaki sosyal ilişkiler, güç ilişkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Kanal stratejisi belirlenirken hedef pazarın belirlenmesi ve bu pazar için iyi bir pazarlama karması geliştirilmesi gibi noktalar önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, developments in economic and social life has created differences in the scructure of production and consumption while the distance between those two points have helped raise the importance of distribution channels in marketing. For this reason studying distribution channels and increasing research in this subject gained importance. It would be possible for the business and the economy to develope to the degree they realize their operations effectively and rationally. Distribution channels help the products and services to flow from producer to consumer and consist of all effective elements of the system that passes the ownership of the goods from producer to consumer. Since most of the product price goes to the middleemen in the distribution channel, which is critized frrom time to time, and in case the middlemen are eliminated, this procedure should be carried out by the consumers themselves, it has been acknowleged that this would increase the cost. Middlemen in the distribution channel system also help promotion, selling, storing and distributing to the consumer. Whatever the type of distribution is, the most important element is that marketing functions should be realized property. This can only be realized by product flow mechanism. Along with the two flows in distribution channel, physical distribution channel and ownership, advertising, ordering, interview, flow of payments and taking the risk are realized by intermediary institutions. Physical distribution is the marketing function that provide the time and place of the goods. Distribution is a marketing functions that covers theflow of goods from the production point to the consumer and, in some cases, flow the raw material from the supply point to the starting point of production project, and transportation, storing, material manupulation, protective packing, market forcasting and the service to be supplied to the consumer. Physical distribution is an important function that will provide economy in marketing costs. The desicions which the consumer will give in relation with the distribution channels and physical distribution are those decision that will effect other components of marketing. For example, the decision of whether to do general selective distribution and the decision of pricing should be given together. Seperately, decisions on distribution channels should be given by considering its effects in the long run. These decisions, bring irreversible obligations in the long run in terms of manufacturing company, intermediary firms and the markets serviced. For the reason, while distribution channels are decided on, companies should do high fevel planning. In decisions to be given between distribution channels and physical distribution, social relations and power relations between the channel members should be taken into consideration. When channel strategy is being decided on, determining the target market and devicing a good marketing mix for this market are important points.