Belediyelerin ekonomik faaliyetleri
  1. Tez No: 43736
  2. Yazar: MURAT TAMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİH VARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bildiğiniz gibi belediyeleri mahalli nitelikteki kuruluşlardır. Türkiye'de benzer şekildeki diğer kuruluşlar ise köyler ve il özel idareleridir. Belediyelerin görevleri 1580 sayılı Belediye Kanunun 15. maddesi 77 fıkra halinde gösterilmiştir. Belediyelerin bu görevlerini gerçekleştirmek için yaptığı harcamalar Belediye giderlerini oluşturmaktadır. Belediyelerin organlarım 3 grupra inceleyebiliriz ; Buna göre Belediyelerin organları, Belediye Başkam, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeninden oluşmaktadır. Belediyeler üzerlerine düşen görevleri yerine getirdikten sonra belde halkının ortak ihtiyaçlarım karşılamak amacıyla bir takım faaliyetlerde bulunabilirler. Bu da 1580 saydı kanunun 16. maddesinde açıkça belirtilmiştir. İşte bu faaliyetler Belediyelerin görevlerini yerine getirdikten sonra gerçekleştirdikleri ekonomik faaliyetlerdir. Ekonomik faaliyetleri de 2'ye ayırmak mümkündür. Birincisi; 1580 sayılı Belediye Kanunun 15. maddesinde yer alan 77 fıkra halindeki Belediye görevlerinden bazıları vardır ki, bunlar kendiüğindenekonomik faaliyet niteliğindedir, ikincisi ise belediyelerin serbest piyasa ekonomisi içerisinde faaliyet gösterirler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabidirler. Belediyelerin bu şekilde ekonomik faaliyetlerde bulunması hem belediyelere ek bir gelir sağlamakta hem de piyasada rekabet ortamı yaratılarak kamu yaran ilkesi gerçekleştirilmektedir. Belediyelerin ekonomik faaliyetlerine örnek olarak İzmir Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde kurulan TANSAŞ, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde kurulan BELBİM, BELPET, BELPA, İGDAŞ, İSBAK, İDO, İSTON, İSFALT, İstanbul Halk Ekmek, İSMER ve HALK SU gibi kuruluşlar gösterilebilir. Çalışmamızda bu kuruluşların faaliyetleri ayrıntısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY - As we know, Munipalities are the local associoitions. In turkey,, villages and the 4 1 exclusive administrations are both analogous type of associations like municipalities tasks of municipipalities are defined in municipalities law (Issue No : 1580) as 15 classes and 77 subdivisions. Spends which is matched by municipalities constitutes municipalities expenditures. Functional divisions are seperated to there groups as Mayor, Council, Assembly. After performins all the activities which are main (primary) tasks of municipalities, than thet can deal with some trade activities to supply common needs of public. And these activities ate determined clearly in Municipality law visities are determined clearly in Municipality Law 1580 Issue no, 16 th. clause. These avtivities are defined as economic activities, and seperated to two groups. First of all, some tasks of Municipalities which are determined in Municipality Law (Issue no : 1580, 77 clause), are already economic activities. And secondly Municipality's economic afterprises which are established to compete in free - market as in private corparation status. Municipality Economic Enterprises carry an it's trade activities in free - market conditions and depends on the judgements of Turkish Trade Law. By the way, this trade activities creates additional incomes for Municipalities, and also by ereating competitive market condition, benefits are provided to public. - As an example of economic (trade) activities of municipalities, Izmir Central Municipality's corporation. TANSAŞ, Istanbul Central Municipality's corporations BELBİM, BELPRT, BELPA, İGDAŞ, İSBAL, İDO, İSTON, İSFAK, ISTANBUL HALK EKMEK, İSMER and HALK SU. At this study, activities of these corporations are reviewed in detail.