Modern hukuk sistematiği açısından Hz. Ömer'in Kamu Hukuku normlarını yorumlaması
The interpretation of the public law norms by caliph Omar from the point of contemporary law systematics.
- Tez No: 437354
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Kamu Yönetimi, Religion, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Hz. Ömer, 2. Halife olmasının ötesinde İslam Hukuk tarihinin önde gelen şahsiyetlerindendir. Bunun birden fazla sebebi olmakla beraber, onun“kamu hukuku naslarını zaman ve mekân bağlamında yorumlama”metodolojisi diğer tüm sebepleri geride bırakacak niteliktedir. Hz. Peygamber'in (a.s.) vefatından sonra yeni fetihlerle bir yandan sınırları genişleyen İslam Devleti, diğer taraftan nüfusunun artmasıyla birlikte yeni kültür ve anlayışlarla yüzyüze kalmıştır. Bunun tabiî bir sonucu olarak müslümanlar, daha önce duymadıkları, bilmedikleri hatta düşünmedikleri hukukî sorunlarla karşı karşıya gelmişlerdir. İşte bu dönemde devlet başkanı olan Hz. Ömer, aynı zamanda hukukçu kişiliği ile bahsi geçen sorunlara dirayet ve cesaretle eğilmiş, geniş açılı hukuk perspektifiyle sorunlara hukukî çözümler üretilmiştir. Hz. Ömer'in takip etmiş olduğu,“kamu hukuku naslarını anlama ve yorumlama metodolojisi”günümüz açısından da önem arz ettiği için çalışma konusu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The second caliph Umar is one of the leading figures in the history of Islamic law. His methodology of“interpreting the texts of the public law in the context of time and place”is the most significant of his capabilities as being also a Jurist in addition to all other reasons. The Islamic State, while expanding its boundaries through the new conquests after the death of the Prophet Muhammad, has been confronted with a new culture and understanding with also an increasing population. Muslims, as a result of all of these, have faced with the new legal problems they have never heard, known and thought of, before. The president Umar, at this period, has produced legal solutions with his juristic capacity looking into the problems through a broad perspective.“The methodology of understanding and interpreting the public law”followed by Umar, has been preferred for this study because of its significance even in today's view.