Dürre-i Nadiri' ye göre Nadir Şah ve dönemi tercüme ve değerlendirme
- Tez No: 437362
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
1736-47 arası İran'da hüküm sürmüş Nadir Şah Avşar İran tarihinini önemli padişahlarından birdir. Kısa süre hükümdarlığında birçok savaşa girmiş ve önemli zaferler elde etmiştir. Mirza Mehdi Han Astarabadi Nadir Şah'ın münşisi ve kâtibi olmuş ve Nadir Şah'ın kurduğu imparatorluk ve imparatorluk dâhilinde tutulan birçok tutum hakkında çeşitli eserler yazmıştır. Mirza Mehdi Han'dan günümüze“Nadir Şah Tarihi”,“Dürre-i Nadiri”ve“Senglah-1757 yılından Farsça-Türkçe bir sözlüktür”gibi kitapları ulaşmıştır. Bu çalışmada Mirza Mehdi Han'ın Dürre-i Nadiri kitabı Türkçeye tercüme edilerek ona göre Nadir Şah dönemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nadir Shah ruled as Shah of İran (1736–47) and was one of the most powerful rulers in Iranian history. In a short time reigning he entered many battles and achieved huge victories. Mirza Mehdi Khan Astarabadi was the chief secretary ana historian of Nadir Shah Afshar, it was he who wrote and accepted the different decisions and files related to the Nadir Shah Empire. Here are some books Mirza Mehdi Khan wrote :“History of Nader Shah”in 1757,“Dareh Nadereh”and“Sanglax, a Persian guide to Turkish language”in 1757. In this study, Dürr-i Nadir was translated into Turkish and Nadir Shah Empire was investigated accordingly.