Aero-pilates çalışmasının üniversite öğrencilerinin bazı fiziksel uygunluk değerleri üzerine etkisi
The effects of aero-pilates on some physical fitness parameters of university students
  1. Tez No: 437385
  2. Yazar: DUYGU GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, aero-pilates çalışmasının üniversite öğrencilerinin bazı fiziksel uygunluk değerleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olarak toplam 30 gönüllü bu araştırmaya katılmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası katılımcıların; yaş, esneklik, denge, bacak kuvveti, sırt kuvveti, sağ el kavrama kuvveti, sol el kavrama kuvveti, vital kapasite (FVC- SVC), vücut ağırlığı (kg), beden kitle indeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi (%) ölçümleri alındı. Egzersiz grubuna haftada 2 gün 60-80 dakika süren 12 haftalık aero-pilates egzersizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to examine the effects of aero- pilates training on some physical fitness levels in university students. The study group consisted of 30 female university student (exercise group n=15 and control group n=15) attending Muğla Sitki Kocman University in Muğla. Flexibility, balance, leg strength, back strength, the right and left hand grip strength, vital capacity (FVC- SVC), body weight (kg), body mass index (BMI) and body fat percentage (%) levels of participants were measured before and after training sessions. Exercise group undertook 60-80 minutes aero-pilates training 2 days a week for 12-weeks.Non-Parametric Wilcoxon Sign Ranked (paired) test was applied to compare pre-test and post-test averages of variables (p 0.05). It was identified that statistically significant difference on flexibility variable in control group (p>0.05). Also, there was no statically significant difference on body weight(kg), body mass index (BMI) and body fat percentage (%) in control group. Consequently, the 12-weeks aero-pilates exercises had positive effects on female college students. It can be said that if female university students were encouraged to participate in regular physical exercise, the awareness of a healthy society will be increased/created.