Malnütrisyonlu çocuklarda serum lipid profili ile karotis intima media kalınlığının birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of carotid intima media thickness together lipid profile i̇n children patient with malnutrition
- Tez No: 437470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ABUHANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma ile malnütrisyonlu çocuklarda lipid profili ile karotis intima media kalınlığının birlikte değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Waterlow sınıflaması kullanarak; 31 akut, 31 kronik malnütrisyonlu hasta ve 30 s6bv ağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Lipit profili (HDL, LDL, Kolesterol, TG) ve biyokimaysal parametreler kolorimetrik yöntem ile ölçüldü. Vakaların KİMK ölçümleri klinik tanıdan habersiz aynı radyolog tarafından ve aynı b-mode USG cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate carotid intima media thickness together lipid profile in children patient with malnutrition and We aimed to investigate the relationship between them Methods: We spend using the Waterlaw classification ın patient 31 acute, 31 chronic with malnutrition patients and healty control group were included in this study. Lipid profile (HDL, LDL, TG, cholesterol) and biochemical parameters was measured by colorimetric method. Carotid intima media thickness (CİMT) measurements was performed by the same radiologist unkwown with the diagnosis and performed by same b-mode USG.