Süleyman Demirel Üniversitesi Acil Servisine başvuran sepsis ve septik şok tanısı alan hastaların FQRS-T açısının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of laboratory and imaging findings in sepsis patients presenting to the Emergency Department Of Süleyman Demirel Unıversıty
- Tez No: 912350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÇAĞRI OĞUZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kısa vadede hedefimiz, frontal QRS-T açısının sepsis hastalarının sağkalımı üzerindeki etkilerini analiz ederek, erken dönemde risk profillerini tanımlamak ve tedavi yaklaşımlarını iyileştirmektir. Uzun vadede ise, bu bulguların literatürdeki eksikliklerini gidererek FQRS-T açısının sepsis hastalarında bağımsız bir prognostik gösterge olup olmadığını ortaya koymasını ve bu bilginin klinik uygulamalarda etkin şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde retrospektif, randomize, gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülmüştür. 01.09.2022-01.09.2023 tarihleri arasında acil servise sepsis tanısı (A41.9) ile başvuran hastaların dosyaları incelenmiş ve eksiksiz kayıtları olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, vital bulguları, WBC, biyokimya parametreleri, CRP, PCT ve laktat değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca EKG bulguları da raporlanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hastaların genel yaş ortalaması 69,70±14,44 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In the short term, our goal is to analyze the effect of the frontal QRS-T angle on the survival of sepsis patients, thereby identifying early risk profiles and improving treatment approaches. In the long term, we aim for these findings to fill gaps in the literature, establish whether the FQRS-T angle is an independent prognostic indicator in sepsis patients, and ensure that this knowledge is effectively utilized in clinical practice. Materials and Methods: Our study was conducted retrospectively, randomly, observationally, and as a single-center study at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, Emergency Medicine Clinic. Medical records of patients who were admitted to the emergency department with a diagnosis of sepsis (A41.9) between September 1, 2022, and September 1, 2023, were reviewed. Patients with complete records were included in the study. Data on age, gender, vital signs, WBC, biochemical parameters, CRP, PCT, and lactate levels were recorded. Additionally, ECG findings were documented. Results: The mean age of the patients in our study was found to be 69.70 ± 14.44 years.