Küreselleşmenin oluşum süreci ve Türkiye
- Tez No: 43749
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Son onbeş yıldır uluslararası sistemde, ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda köklü değişmeler yaşanmaktadır. İki Almanya'nın birleşmesi ve S.S.C.B.'nin dağılması ile dünya yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu yapılanma küreselleşme sürecini hissedilebilir hale getirmiştir. Küreselleşme, ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan bütünleşmesidir. Bunda dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızlanması ve sermayenin uluslararası akışkanlığının artmasının önemli bir payı vardır. Uzun zamandır yaşanan küreselleşme süreci ülkelerin yeni politikalara gereksinimlerini artırmaktadır. Türkiye'nin de küreselleşen dünyada ağırlığını artıracak aktif bir role sahip olması için önceliklerini, politikalarını yeniden belirleyip, eksikliklerini gidermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the fifteen year in the international system radical changes have been expenienced in economic, polical and socia areas with the unification of Germany and the disintegration of the USSF, the world has rentered a face of restructuring. This restructuring has renfered the phenomenon of globalization more tangible. Globalization, is the economic, social and political inification of the countries of the worldr. In this, the acceration of scientific and technological developmence and enhancement of the international flow of capital has a significant share. This globalization which has been experienced for quite sometime has increased the policy needs of countries. Turkey too, has to redefine her policies and eliminate her deficiencies in order to have an active role which will increase her influence in the globalizing world.