Ülkemizde ve Kütahya ilinde kamu gelir ve giderlerindeki gelişmeler
  1. Tez No: 43750
  2. Yazar: HAYRİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYAETTİN BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
IV ÖZET Devlet üstlenmiş olduğu görevleri yaparken, ihtiyaç duydu ğu gelirleri egemenlik hakkına dayalı olarak, hukuk kuralları için de farklı kaynaklardan sağlamaktadır. Bu gelirlerin tümüne kamu geliri denilmekte ve kamu gelirlerinin büyük bölümünü vergi gelirleri oluşturmaktadır. Ülkemizde konsolide bütçe gelirlerinin tamamına yakın bölümü genel bütçe gelirleri ile karşılanırken, çok küçük bölümünü de, katma bütçeli kuruluşların gelirleri oluşturmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, ülkemizde ve Kütahya ilinde gelir ve giderlerdeki gelişmeleri araştırmaya yöneliktir ve çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de kamu gelir ve giderlerine değinilmekte ve son on yılda ülkemizde konsolide bütçe gelirleri ve giderleri araştırılmış, gelir gider karşılaştırması yapılmıştır. İkinci bölümde, Kütahya ilinde 1984 - 1993 yıllarında gelirler ve giderler belirlenerek, karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, ülkemizin gelirleri ve giderleri içinde Kütahya'nın yeri üzerinde durulmakta ve tablolarla karşılaştırma yapılmıştır. Sonuçta, ülkemizde kamu harcamalarındaki artışın, kamu gelirlerindeki artıştan çok fazla olduğu ve her yıl kamu açıklarının sürekli büyüdüğü görülmektedir. Kütahya'nın harcamalarından çok gelir elde eden ve hazine ye gelir fazlası aktaran bir ilimiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY As the government executes its obliged functions, requiring revenues are supplied from seperate sources by depending on the sovereignty rights and jurispruence rules. The entire of these revenues are called Public Revenues, be sides, an important portion of the public revenues are consisted of Tax Revenues. In Turkey, most- wide percent of the Consolidated Budget In come is correspondent by General Budget Revenues and the other tiny rest of the percentage belongs to Revenues of Supplementary Budgeting Foundations. The main objective of this study is to investigate the impro vement of revenues and expenses, both in Turkey and the province Kütahya. This thesis involses three chapters: The Public Renevues and Expenses in Turkey are mentioned about in first chapter, including both the research and the compari son of Consolidated Budget Revenues, Expenses. Int the secont chapter, the expenses and renevues specialized for province Kütahya between years 1984-1993 is determined and compared. The following chapter is stated on the position of Kütahya referring with the country-wide revenues and expenses by using re lated schedules. As a consequence, it is reported that the increase on Public Outgoings are much bigger than the increase on Public Income, inevitably, public Expenses Gap is getting deeper and deeper day by day. On the other hand, province Kütahya is established as a gre ater income, less expense region which returns some amount of revenue back to treasury.