Nikel-titanyum tellerin farklı ağız gargaralarındaki yüzey korozyonlarının ın-vıvo değerlendirilmesi
An evaluation of corrosion on nickel-titanium archwires after clinical use of different commercial mouthwashes
  1. Tez No: 437498
  2. Yazar: GONCA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ortodontik tedavinin seviyeleme aşamasında kullanılan NiTi tellerin, farklı içerikli ağız gargaralarındaki korozyon miktarlarının in-vivo olarak karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda uygun kriterlere sahip toplam 80 hasta bulunmaktadır. Her bir grupta 20 hasta olacak şekilde 4 grup oluşturulmuştur. Gruplar %0,05 (225ppm Fˉ) sodyum florür (NaF) içeren (Colgate Plax®) gargara, %21,6 alkol içeren (Listerine Cool Mint®) gargara, %0,2 klorheksidin (CHX) içeren (Klorhex®) gargara, kontrol grubu olarak mentol eriyik içeren sulu gargara kullanacak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca karşılaştırma amaçlı olarak hiç kullanılmamış sıfır tel de incelenmiştir. Gargara uygulaması başlatılmadan önce hastaların ağız ortamı standardizasyonunu sağlamak amacıyla ilk 3 gün tarafımızdan temin edilen aloe vera içeren diş macunu ve yumuşak kıllı diş fırçası ile ağız hijyenleri sağlanmış, ardından gargara uygulamasına geçilmiştir. 30 günlük uygulama sonrasında toplanan örnekler Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM) kullanılarak incelenmiştir ve yüzey pürüzlülük değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler“SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0”programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The object of this in-vivo study is to compare the amount of corrosion occured on the surface of NiTi wires within various mouthwashes. A total of 80 patients with selected criteria were split into 4 equal groups of 20 patients. These patients were arranged as to use mouthwash containing %0,05 of (225ppm Fˉ) sodium fluoride (NaF) (Colgate Plax®), mouthwash containing %21,6 of alcohol (Listerine Cool Mint®), mouthwash containing %0,2 of clorhexidine (CHX) (Klorhex®) and the control group used drinking water as mouthwash with melt menthol. Besides to that, as-received wires were observed to compare. Before starting the application of mouthwashes to standardize the oral environment, the participants were told to brush their teeth with aloe vera based toothpaste and the toothbrush with thin and soft bristles for 3 days. After 30 days of using mouthwashes, as-retrieved wire samples were examined with Atomic Force Microscopy (AFM) and surface roughness values' were calculated. Acquired data was statistically analyzed with SPSS ((Statistical Package for Social Sciences, ABD) for Windows 21.0.