Asemptomatik diabetes mellituslu hastalarda diabetes mellitus süresi ile koroner flow reserv (CFR) arasındaki ilişki
The relationship between coronary flow reseve (CFR) an the duration of diabetes mellitus in asymptomatic diabetic patients
  1. Tez No: 437563
  2. Yazar: REMZİ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN OFLAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Diabetes mellitusun insidansı, nüfusun yaşlanması, obezite ve sedanter yaşam alışkanlıklarının artması nedeniyle giderek artmaktadır. Diyabetik hastalarda en önemli mortalite nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Diabetes mellitus koroner arter hastalığı eş değeri olarak kabul edilmektedir. Diyabetli hastaların, hastalığın erken aşamalarında asemptomatik seyretmeleri nedeniyle koroner arter hastalığı (KAH) tanısı koymak zor olmaktadır. Diyabetik KAH olan hastaların klinik sonlanımları kötü olduğundan ve erken tedavi ile bu engellenebileceğinden erken dönemde tanı koymak önemlidir. Çalışmamızda, asemptomatik diyabetik hastalarda diyabet süresinin artması ile gelişen koroner arter hasarının, non-invazif, tekrarlanabilir ve basit bir yöntem olan koroner akım rezervi (CFR) ölçüm sonuçlarıyla kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya bilinen koroner arter hastalığı öyküsü olmayan, bağımsız hekimler tarafından çeşitli endikasyonlarla koroner anjiyografi yapılması planlanmış 83 diyabetik, 31 non diyabetik ardışık 114 hasta alındı. Tüm hastalarda koroner anjiyografi öncesi transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile koroner akım rezervleri ve karotis arter intima media kalınlıkları (CIMT) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of diabetes mellitus is increasing as a result of obesity, sedentary life style and elderly population. The most important cause of death in diabetic patients is cardiovascular disease. Diabetes is regarded as an equivalent of coronary artery disease. It is hard to diagnose coronary artery disease in diabetic patients at the early stages as they remain asymptomatic. It is important to diagnose CAD at the early stages in diabetics because the clinical endpoints are appalling and can be prevented with early intervention. In our study we aim to compare the measurements of CFR which is a basic, non-invasive and repeatable technique, with coronary artery damage progressing with period of DM. Methods: We worked on 83 diabetic, 31 non-diabetic , in total 114 consecutive patients, who had symptoms suggestive of ischemic heart disease and did not undergo a coronary angiography before. In pre-angiographic evaluations coronary flow reserve was calculated by TTE and the thickness of carotis artery intima media was measured by USG in all patients.