3. lig bayan voleybol sporcuları ile sedanter bireylerde AMH (anti müllerian hormon) seviyelerinin incelenmesi
Research on amh levels in 3 RD league women volleyball players and sedentary individuals
  1. Tez No: 437601
  2. Yazar: ERCÜMENT GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Spor, Veteriner Hekimliği, Obstetrics and Gynecology, Sports, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışma kapsamında spor yapan ve yapmayan bayanlarda Anti Müllerian Hormon (AMH) seviyelerinin karşılaştırılarak, düzenli egzersizin AMH üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, Ordu Türk Telekom, Ünye Sağlık, Ünye Basketbol Spor Kulüplerinde ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bayan Voleybol Takımında oynayan 36 sporcu ve 36 sedanter bayan olmak üzere toplam 72 kişi katılmıştır. Gönüllülerin sosyolojik ve fiziksel özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilmiş anket uygulanmıştır. Olgulardan adet dönemi dışında ortalama 5 cc venöz kan alınmıştır. AMH düzeylerinin yaş, vücut ağırlığı, boy ve beden kitle indeksi gibi değişkenlere göre normal dağılım gösterip göstermediğine Shapiro-Wilk testi ile bakılmıştır. Verilerin hesaplanmasında SPSS 21 istatistik programı, T-Testi, Anova, Oneway, Post-Hoc ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the effects of regular exercise on Anti Mullerian Hormone (AMH) by comparing AMH levels of women who does exercise to those who does not do exercise. Material and Method: In total, 72 women have participated in this study. 36 of them are athletes of Ordu Türk Telekom, Ünye Sağlık, Ünye Basketball Sports Club and Ondokuz Mayıs University Women Volleyball Team and 36 of them are sedentary women. An advanced survey on volunteers has been conducted by the researcher to determine their sociological and physical qualifications. The researcher has taken 5 cc venous bloods in average from subjects when they are not on their period. Shapiro- Wilk test has been used to determine whether AMH level disperses normally depending on variables such as age, weight, length- body mass indexes or not. SPSS 21 statistic programme, T-Test, Anova, Oneway, Post-Hoc and Pearson Correlation tests have been used to calculate the data.