Spor tesisleri yatırım politikaları Aksaray ili örneği
The Example of financial polities of sports faclitres in Aksaray city
- Tez No: 123017
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Aksaray ilindeki spor yapan kişilerin, spor tesislerinin hükümet politikalarının, sporcu yetiştirilmesi ve halkın spora yönlendirilmesi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla Aksaray ilinin spor kulüpleri, sporcuların durumu, tesislerin, nüfusa göre dağılımı ele alınmıştır. Araştırma Betimsel yöntem esas alınarak yapılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik, istatistik oranları kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; Aksaray ilinde on dokuz spor branşında toplam 1794 sporcu spor yapmaktadır. Bu sporculardan 1633' ü erkek, 161' i ise, bayan sporcudur. Aksaray il merkezinde ve ilçe merkezlerin de standartlara uygun, 13 futbol sahası, 2 adet gençlik İl Spor Müdürlüğüne bağlı kapalı spor salonu, 2 adet atletizm pisti, 80 yatak kapasiteli güreş eğitim merkezi, bunlara ilaveten merkez ve ilçelerde semt sahaları adı altoda 21 futbol, 3 voleybol ve 9 basketbol sahası bulunmaktadır. Aksaray ilinin spor tesisleri bakımından yeterli alt yapıya sahip olduğu söylenilebilir. Ancak merkez ve ilçelerde nüfusa göre spor yapma oranı ise; % 1.052 olarak bulunmuştur. Spor yapan lisanslı sporcu sayısı ile spor alanları oranlandığında sporcu başına 31.66. m2 spor alanı düştüğü belirlenmiştir. Aksaray Belediye Spor Kulübü adı altoda 3. Lig de bir futbol takımı bulunmaktadır. Aksaray ili yaz spor okullarına bakıldığında spora katılımın küçümsenmeyecek seviyede yüksek olduğunu görmekteyiz. 12 branşta açılan yaz okullarda yaklaşık 710 öğrenci ve 36 eğitimci görev yaptığı belirlenmiştir. Bu kurslarda görev yapan eğitimciler Gençlik Spor İl Müdürlüğünde kadrolu antrenör olmayıp, tümü fahri olarak görev yapmışlardır. Sonuç olarak Aksaray yeni il olmasına rağmen sahip olduğu tesis ve sportif alt yapı bakımından bir çok ilden daha üst seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpuse of this resaech is that; City of Aksaray sports monograpy, what goverment politics on city of Aksaray sports facilities, davelopment of Aksaray sportsman & voman and effect on doow to people direct on sports examine. For this purpuse sports clubs on City of Aksaray, Condition of sportsman, facilities, sports which dove depends on the population watched for. investigation was done defends on the deserittion metods. All these datums were done wiht statistical percentage measurement. At the end of the muestigation; There were 1794 sportsman&women who did sports with nineteen branchs, There were 1633 sportsman and 161 women. Depends on the doing competion on sports criteer, There were 13 Football statum, 2 indoors salon depends on youth City Sports Manager, 2 Track and Dield areas, Wresting Education centre with 80 beds capocity, in addition to this which in city and town. There were 21 Football carpet stadium, 3 voleybol and 9 Bastekbol area in city of Aksaray with its town. We can stay that substructures of sports condition facilities quet well enough in city of Aksaray. Comparison of population in Centrum and town, measurement of doing sports were; persentage of one hundredl.052 compearison of Numbers of doing sportsman and women with licences and sports area, All sportsman and women have 31.66m2 sports areas in the city and town. There was a football team in third legues in Turkey depends on municipality of Aksaray. As look summer school in Aksaray, the going of summer school scales were very high. There were 12 braches school with 710 students and 36 teachers. For this course All the teachers honoraries. As aresults, inspite of beıng new city of Aksaray, All the sports facilities and athletics subtrueture level very high compared to many atres.