Beden eğitimi derslerinde kullanılan komut ve katılım yönteminin voleybol öğretimi açısından karşılaştırılması
Comparison of the command and inclusion style used in physical education lessons according to teaching of volleyball
  1. Tez No: 437610
  2. Yazar: FATİH ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. TÜLİN ATAN, DOÇ. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Beden Eğitimi Dersleri (BED)'nde kullanılan Özel Öğretim Yöntemlerinden Komut Yöntemi ve Katılım Yönteminin voleybol öğretimi açısından 6.sınıf düzeyinde karşılaştırılması. Materyal ve Metot: Araştırma grubu; 2014–2015 Eğitim öğretim yılında öğrenim gören 6.sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada öğrenciler, kontrol (n=32), komut yöntemi (n=34) ve katılım yöntemi (n=34) grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm öğrenciler 8 hafta boyunca haftada 2 saat olmak üzere kendileri için belirlenen yöntemle voleybol dersi almışlardır. Araştırma grubundaki tüm öğrencilere; araştırmacı tarafından geliştirilen 38 soruluk Voleybol Bilişsel Alan Testi (VBAT), Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği (BESTÖ) ve voleybol branşında uzman olan 3 jürinin geliştirdiği Voleybol Psikomotor Beceri Testi (VPBT) ön ve son-test olarak uygulanmıştır. Bulgular: BESTÖ ön test puanları karşılaştırıldığında, 3 grup arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of the Command Style and Inclusion Style of the Special Teaching Methods in 6th Grade Level Students at Physical Education Lessons. Material and Method: Research Group is consist of 6th grade students which were studying 2014 -2105 academic year. The students were divided into three groups as; Control (n=32), Command Style Group (n=34) and Inclusion Style Group (n=34) in the research. All students have taken volleyball lesson for 8 weeks and 2 hours per week to the specified method for them. All of the students in the study groups A Cognitive Domain Test which is 38 questions and developed by the researcher, a Physical Education and Sport Attitude Scale which was developed by Demirhan and Altay (2001) and a Psyhcomotor Skills Test which was developed by the researcher together with the jury consist of three people who are specialized in Volleyball were applied as pre and post-test. Results: When BESTÖ pre-test scores compared, there is no sinificant difference between the three groups. When BESTÖ post-test scores compared, the Inclusiıon Style group's scores founded higher than the Control and Command Style Group (p>0.05).