Farklı tekniklerle hazırlanan metal-seramik altyapılarının fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of physical and mechanical properties of metal-ceramic frameworks prepared by different techniques
- Tez No: 437617
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı döküm, milling, DMLS ve LaserCusing® yöntemleri ile üretilen metal-seramik restorasyon altyapılarını marjinal uyum, internal uyum ve porselen bağlantısı yönünden karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Marjinal uyum ve internal uyumun değerlendirilmesi için 48 adet prepare edilmiş premolar ve molar dişleri temsil eden metal day hazırlandı. Döküm, milling, DMLS ve LaserCusing® yöntemleri ile üretilen 12'şer adet metal altyapıda; altyapı sonrası, porselen uygulaması sonrası ve simantasyon sonrası dayanak dişlerin bukkal, lingual, meziyal ve distal marjinal bölgelerinde stereomikroskop kullanılarak 15'er ölçüm yapıldı. Marjinal aralık ölçümleri tamamlandıktan sonra örnekler bukko-lingual yönde orta çizgiye kadar frezelendi. Daha sonra stereomikroskop altında her bir dayanak dişte 30 adet ölçüm yapılarak internal aralık değerleri kaydedildi. Porselen bağlantısının değerlendirilmesi amacıyla ISO standartlarına göre döküm, milling, DMLS ve LaserCusing® yöntemleri ile 24'er adet metal altyapı üretildi. Porselen uygulaması sonrası örnekler üzerinde 3-nokta eğme testi uygulandı. Marjinal aralık değerleri tek değişkenli varyans analiziyle, internal aralık ve porselen bağlantı kuvveti değerleri tek yönlü varyans analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the metal-ceramic frameworks prepared by casting, milling, DMLS and LaserCusing® methods in terms of marginal adaptation, internal adaptation and porcelain bonding. Material and Method: Forty-eight metal die representing prepared premolar and molar teeth were constructed to evaluate marginal and internal adaptation. Following the fabrication of metal frameworks prepared by casting, milling, DMLS and LaserCusing® (n=12), fifteen marginal measurement were recorded on each buccal, lingual, distal and mesial side of abutment teeth respectively after fabrication of framework, porcelain application and cementation by using stereomicroscope. After marginal gap measurements completed, all samples were abraded until middle line in bucco-lingual direction. Then thirty internal measurements were recorded on each abutment teeth by using stereomicroscope. Ninety-six metal frameworks were prepared by casting, milling, DMLS and LaserCusing® (n=24) according to ISO standards to evaluate porcelain bonding. After porcelain application to frameworks, 3-point bending test was performed. Statistical analysis of marginal gap measurements was evaluated by univariate variance analysis whereas stastistical analysis of internal gap measurements and porcelain bonding strength values were evaluated by one-way ANOVA analysis.