Ekstrakorperal şok dalgalarının diş hareketi üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experi̇mental researchi̇ng the effects of extracorperal shockwaves on tooth movement
  1. Tez No: 437616
  2. Yazar: ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Günümüzde sosyoekonomik olarak gelişen toplumun ortodontik tedaviye olan talebi de artmıştır. Artan talebe karşın ortodontik tedavi sürecinin uzunluğu bu konudaki temel problemlerden birini oluşturmaktadır. Tıp alanında kendisine birçok çalışma alanı bulmuş olan ve yeni çalışmalarla bulmaya devam eden ESW uygulamalarının, değişik dozlarda ve başlıklarda ortodontik diş hareket üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Deneysel çalışmamızda kontrol grubu; odaklı ve odaklı olmayan başlıklarla 500 ve 1000 atımlık 0,19 mm2/J akış yoğunluklu uygulamaların yapıldığı 4 deney grubu olmak üzere toplam 5 grup oluşturulmuştur. Toplam 35 tavşan üzerinde maksiller keser dişlerde planlanan mekanikle ortodontik diş hareketi oluşturulmuş ve ESW uygulaması yapılmıştır. Birer haftalık aralıklarla toplam üç seans uygulanan ESW sonrasında 21. gün deney hayvanları sakrifiye edilmiştir. Ayrıca 1. ve 3 hafta serum BALP seviyeleri biyokimyasal olarak ELİSA yöntemiyle ve sakrifiye sonrası alınan histolojik kesitler ise stereolojik olarak incelenmiş ve istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: En yüksek ortodontik hareket miktarı odaklı başlıklı ESW uygulmasında olmuştur. Stereolojik değerlendirmelerde yeni kemik, bağ ve damar dokusu odaklı 1000 atım ESW uygulaması olan grupta en yüksek hacimde bulunmuştur. Biyokimyasal incelemelerde odaksız 500 atım ESW uygulama grubunda BALP seviyesinde düşme izlenmiştir. Sonuç: Ortodontik diş hareketi üzerine birer haftalık seanslarla odaklı başlıkla uygulanan ESW' in ortodontik diş hareketini hızlandırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim:Today, the demand for orthondontic treatment is being increased in developing societies. But the length of the orthodontic treatment process is one of the main problems in this respect. For this reason ESW have found itself in many studies in the medical field and the field of application of the ESW continues to find new work. This research aimed to investigate the effects of different doses and applicators to orthodontic tooth movement. Material and Method:35 New Zealand rabbits are divided into five groups: Control (7), focused 500 pulsed (7), focused 1000 pulsed (7), nonfocused 500 pulsed (7), nonfocused (7). A mechanic is used for orthodontic tooth movement between maxillar incisors of rabbits. 0,19 mm2/J energy level 500 or 1000 pulses ESW regimes applied three times with one week interval. The rabbits are sacrified after 21 days. At the 1. and 3. weeks serum semples are collected for searching BALP levels by ELİSA. And histological samples are collected forstereologicalanalysing. The results are analysed with statistical analysing programme. Results: According to the metric results, maximum tooth movements are occured with focused ESW application. Stereological results show that allnew bone, new connective and new vessel tissues are higher in the focused ESW apllication. But according to biochemical results soft focused ESW aplication shows lower BALP levels. Conclusion:As a result focused ESW aplication with one week intervals can accelarete orthodontic tooth movement.