Farklı iki kültürdeki kadınların gebelik,doğum,yenidoğan bakımına ilişkin geleneksel inanç ve uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of traditional belief and application of pregnancy, birth and neborn care of women in two different cultures
  1. Tez No: 437660
  2. Yazar: DİLEK DERELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Toplumlar arası farklılıkların pek çok sebebi vardır. Dini inanç farklılıkları, demografik özelliklerdeki farklılıklar, töre ve adetler, din ve mezhepler, etnik farklılıklar v.b. toplumlar arasındaki kültür farklılıklarının nedenleri arasında sayılabilir. Bu araştırmanın amacı farklı iki kültür kadınlarının gebelik süreçlerinde geleneksel kültür uygulamalarına bakış açılarının değerlendirilmesidir.Bu genel amaç çerçevesinde çalışma İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 400 kadına uygulanan anket formu ve Fonksiyonel Olmayan İnanç ve Uygulamalar Ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan bireylerin demografik verilerine (yaş, medeni hal, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir durumu, meslek sosyal güvence durumu, memleket, gruplanmış memleket, evlilik süresi, ilk gebelik yaşı, aile yapısı, gebe kalma) şekli gibi kategorik değişkenlere ait sayı ve yüzde değerleri verilmiştir. Bireylere ait Obstetrik verilerin; Gebelik Sayısı, Doğum Sayısı, Düşük Sayısı, Kürtaj Sayısı, En Son Doğan Çocuk Yaşına Ait Ortalama, Standart sapma, Medyan, Çeyreklikler Arası Genişlik, Minimum-Maksimum değerleri gibi tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan Fonksiyonel Olmayan İnanç ve Uygulamalar Ölçeği 'ne ve Alt Boyutlarına İç Tutarlılık Analizi yapıldı ve uygulamaya ait cevapların ne kadar tutarlı olduğunu tespit etmek için Cronbach's Alpha tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Çalışmada memleket değişkeni, (Suriyeli ve Türk kadınlar-bireyler) bazında kullanılan Fonksiyonel Olmayan İnanç ve Uygulamalar ölçek puanlarınınve Alt Boyut puanlarının normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi.Çalışmada çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde kadınların günümüzde geleneksel tutum ve uygulamalara olan inanırlılık düzeyinin artma eğiliminde olduğu görülmüştür.Mülteci kadınların geleneksel yöntemlere başvurması ve herhangi bir medikal desteğe başvurmamasının nedeninin de yabancı bir ülkede olmaları, dil sıkıntısı çekmeleri ve sosyal güvenceye sahip olmamalarıdır.
Özet (Çeviri)
There are many reasons about differences between societies. Religious belief differences, differences in demographic characteristics, traditions and customs, religions and sects, ethnic differences and so on. It is among the reasons of cultural differences between societies. The aim of this study is to predict women's perception towards traditional cultural practices in their pregnancy period. Within the frame of this general aim, the study consists of survey form conducted among 400 women in X Hospital and Non-functional belief and practice scale. Internal consistency analysis was performed in Non-functional belief and practice scale and its sun dimensions used in the study and Cronbach's Alpha consistency coefficient was calculated in order to determine how consistent the responds were. The suitability of Non-functional belief and practice scale points used on the basis of hometown variable (Syrian and Turkish women-individuals) and its sub dimension points to normal distribution was conducted through Shapiro-Wilks test.Upon analyzing results of the study, it was found that the credibility level of women towards traditional attitudes and practices tend to be increasing.The reason that refugee women attend traditional methods and don't apply for any medical supports is that they are in a foreign country, having language problems and not having a social security.