Gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon süresince diyet poliamin alımının, dişi sıçanlarda ve yavrularında vücut ağırlıkları ve kan lipid seviyeleri üzerine etkileri
Dietary polyamine intake effects on body weight and blood lipid levels on female rats and pups before pregnancy, during pregnancy and lactation
  1. Tez No: 437670
  2. Yazar: FATMA MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, farklı poliamin kombinasyonları ile beslenen yetişkin sıçanların vücut ağırlıkları değişimi ve kan lipid düzeylerinin saptanması, gebelik sırasında farklı poliamin kombinasyonları ile beslenmenin yavru sıçanların büyüme ve gelişmesi üzerine etkileri ile kan lipid düzeylerini ne şekilde etkilediğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında, 35 adet Spraque Dawley türü dişi sıçan kullanılmıştır ve çalışma 5 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta yer alan sıçanlar kontrol grubu (G1) olup, deney süresince sadece normal pelet yem ile beslenmiştir. Diğer 4 grupta yer alan sıçanlara sırasıyla put (G2), spd (G3), spm (G4) ve put/spd/spm (G5) çözeltilerinden gebelik öncesi, gebelik dönemi ve laktasyon dönemi boyunca oral gavaj yoluyla verilmiştir. Ayrıca çalışmanın başlangıcında, çiftleşme öncesi, gebelik sonu ve laktasyon sonunda yetişkin sıçanların, çalışmanın sonunda ise yavru sıçanların kan örnekleri alınarak serum lipid analizleri yapılmıştır. Gebelik öncesi dönemde yem ve su tüketimi açısından en az tüketim olan grubun spd (G3) kullanılan grup, laktasyon döneminde de vücut ağırlığı bakımından en az olan grubun spd (G3) kullanılan grup olduğu bulunmuştur. Gebelik öncesi dönem ve laktasyon döneminde vücut ağırlığı bakımından en fazla artış olan grubun put/spd/spm (G5) kullanılan grup olduğu gösterilmiştir. Put (G2) kullanan grupta gebelik öncesi dönem ile gebelik döneminde belirgin LDL kolesterol artışı, gebelik dönemi ile laktasyon döneminde belirgin HDL kolesterol artışı, gebelik öncesi dönem ile gebelik döneminde belirgin trigliserid azalması gözlenmiştir. Sonuç olarak sıçanlarda kullanılan farklı poliaminlerin kan lipit düzeyleri ve vücut ağırlığı üzerine olan etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is done for determination of blood lipid levels and changes in body weight of adult rats fed with different combinations of polyamine, effects on growth and development of rat pups fed with different combinations of polyamine during pregnancy and examining the effects on blood lipid levels. In the study, 35 Sprague Dawley female rats were used and were divided into 5 groups. First group of rats is control group and they were fed only with normal pellet during the test. Rats located in other 4 groups respectively fed via oral gavage for prior to pregnancy, during pregnancy and lactation with concentrations of put (G2), spd (G3), spm (G4), and put/spd/spm (G5). Also blood samples of adult rats were taken and serum lipid analysis was performed before the beginning of the study, before mating, at the end of pregnancy and at the end of lactation. Blood samples of pups were taken and serum lipid analysis was performed at the end of the study. In the period before pregnancy, it was found that spd group having at least feed and water consumption and during lactation, body weight was found to be the least increasing spd group. During before pregnancy and lactation has been shown to the most increase body weight in put/spd/spm. It was observed for put group at pregnancy and before pregnancy levels significant increase in LDL cholesterol, during lactation and pregnancy significant increase in HDL cholesterol, during pregnancy and before pregnancy significant decrease in triglycerides. As a result, this study shows the effects of different polyamines used for rats to the blood lipid leves and body weight.