Benin ve malin meme tümörlerinde agnor parametrelerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparative evalution of agnor parameters in benign and malign breast tumors
- Tez No: 437698
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyada, kadınlarda en sık görülen kanser tipi, meme kanseridir. Bu nedenle meme kanseri için erken tanı testlerinin geliştirilmesi çok önemlidir. Hücre çekirdeğindeki çekirdekçik organize edici bölgeler, insanda akrosentrik kromozomlarının ikincil boğumlarında yerleşmiş, ardışık olarak tekrarlanan rRNA gen ailesidir (rDNA). İnterfazda transkribe edilen bu bölgeler NOR olarak adlandırılır. Bu transkripsiyonda rol oynayan proteinler, Argyrophylic (gümüşseven) olmalarından dolayı AgNOR olarak adlandırılırlar ve gümüş nitrat, bu proteinleri seçici olarak boyar. Bu nedenle gümüş boyama uygulanmış hücre çekirdeklerinde tespit edilen AgNOR artışı, hücrenin çoğalma hızı hakkında bilgi verir, dolayısıyla kanser gelişmesi potansiyeli hakkında bilgi verebildiği bilinmektedir. AgNOR boyama tekniğiyle, benin ve malin meme lezyonlarını karşılaştırmak amacıyla, 14 kontrol (Normal meme dokusu) ile 18 benin ve 28 malin meme kanserli bireyin oluşturduğu üç grup çalışmaya dahil edildi. Bireyilern preparatları AgNOR yöntemiyle boyandı ve özel bir bilgisayar proğramı ile, her bir çekirdek için Toplam AgNOR Alanı/Çekirdek Alanı (TAA/ÇA) ve ortalama AgNOR sayıları değerlendirildi. Böylece 50'şer hücre çekirdeği değerlendirilen bireylerin her biri için ortalama AgNOR sayısı ve TAA/ÇA değerleri hesaplandı. Bulgulara göre kontrol grubunun ortalama AgNOR sayısı ve TAA/ÇA değeri sırasıyla, 1,09±0,11ve 2,51±0,54; benin hasta grubunun değerleri ise aynı sırayla 2,29±1,13 ve 4,21±1,07 bulundu. Aynı değerler malin hasta grubunda 3,03±1,86 ve 6,55±2,73'tür. Bu bulgulara göre, kontrol grubu ile hem benin hem de malin hasta grubunun ortalama AgNOR sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In the worldwide, the most common type of cancer in women is breast cancer. Therefore the development of early diagnostic tests for breast cancer is very important. Nucleolus Organizing Regions (NORs) are sequentially repeated rRNA gene family, which are placed on secondary constriction of five pair acrocentric chromosomes of humans in the nucleus. These regions are transcriptionally active and named as NOR. These proteins, which role in the transcription are named as AgNOR because of their argyrophilic features and can be selectively stained with silver nitrate. The AgNOR staining intensity shows the speed of the ribosome synthesis and proliferation in the cell. Thus it has been known that the detection of increasing AgNOR amount give information about the proliferation level of the cell and developmental level of cancer. For the comparision of the benign and malignant breast lesions using with AgNOR staining technique, three groups consist of control (n=14), benign (n=18) and malignant (n=28) were included in the study. The AgNOR staining technique was performed for slides of each individual and both mean AgNOR number and total AgNOR area/Nuclear Area (TAA / NA) ratio were evaluated via a special computer program. Fifty nuclei for each individuals were evaluated and mean AgNOR number and TAA/NA were calculated. According to the obtained findings, the mean AgNOR number and TAA/NA were detected as 1.09 ± 0.54 and 2.51 ± 0.11 for control group, respectively. These values were 2.29 ± 1.13 and 4.21 ± 1.07 for benign and 3.03±1.86 and 6.55±2.73 for malign, respectively. According to the data, a statistically significant difference was detected between control and both benign and malignant group for mean AgNOR area/Nuclear Area (p 0.05).