Gebelerde sağlık okuryazarlığı ile prenatal emzirme öz yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health literacy and prenatal breastfeeding self-efficacy in pregnant women
  1. Tez No: 891257
  2. Yazar: FATMA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz gebe polikliniklerine başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı ile doğum öncesi emzirme öz yeterliliği arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızın gebelerde emzirmeye yönelimin artırılması ve bebeklerin beslenme sorunlarının azaltılmasına katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniklerine 01.09.2023-01.12.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri, dahil edilme kriterlerini karşılayan 350 gebe çalışmaya alınmıştır. Katılımcılara Türkçe geçerlilik ve güvenilirlikleri yapılmış Prenatal Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, Sağlık Okuryazarlığı-Kısa Formu ve tarafımızca oluşturulmuş Sosyodemografik Bilgi Formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the possible relationship between health literacy and prenatal breastfeeding self-efficacy of patients who applied to our hospital's pregnancy clinics. We believe that our study could contribute to increasing the inclination towards breastfeeding and reducing infant nutrition issues among pregnant women. Material and Method: 350 pregnant women aged 18 and over who applied to the pregnancy clinics of Health Sciences University Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital between 01.09.2023 and 01.12.2023 and who met the inclusion criteria were included in the study. The Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Health Literacy-Short Form and Sociodemographic Information Form developed by us were applied to the participants using the face-to-face interview technique, whose validity and reliability were performed in Turkish.