Gebelerde beden imajı algısı ve distres arasındaki ilişki
Correlation between body image perception and distress among pregnant women
  1. Tez No: 437771
  2. Yazar: HAVA BACACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gebelerde Beden İmajı Algısı ve Distres Arasındaki İlişki Amaç: Araştırmanın amacı, gebelik deneyimi yaşayan kadınların gebelikte beden imajı algısı ve distres arasındaki ilişkiyi tanımlamak ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma, Bayburt il merkezinde bulunan Bayburt Devlet Hastanesi polikliniklerine Mart 2015-Eylül 2015 tarihleri arasında başvuran 467 gebe ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“ÇYBBİÖ”ve“TGDÖ”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama, Cronbach Alfa ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin TGDÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 20.02±6.28, ÇYBBİÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının ise 3.44±0.41 olduğu saptanmıştır. TGDÖ'nün eş katılımı alt boyutu puan ortalaması ile ÇYBBİÖ'nün görünüşü değerlendirme, sağlık yönelim alt boyut ve toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Correlation Between Body Image Perception and Distress Among Pregnant Women Aim: The purpose of this study is to define and compare the correlation between the body image perception and distress during pregnancy among the women having pregnancy experience. Matherials and Method: This study was contucted with 467 pregnant women applying to polycilinics of Bayburt State Hospital located in city center of Bayburt between March 2015-September 2015 for their controls. Data were collected by“Personal İnformation Form”,“MBSRQ”and“TPDS”. Percentage, distrubitions, mean, Cronbach Alpha and Pearson Correlation test were used to assess data. Results: It was found that while TPDS total mean score of pregnant women was 20.02±6.28, their MBSRQ total mean score was 3.44±0.41. A statistically significant negative correlation was found between mean score of the partner involvement subscale of TPDS and the appearance evaluation, health orientation subscale and total mean scores of MBSRQ.