Cerrahi korku ölçeği'nin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması ve sosyal destek algısı ile ilişkisinin belirlenmesi
The Turkish reliability and validity study of the surgical fear questionnaire, and determination of its relationship with the perception of social support
  1. Tez No: 437772
  2. Yazar: MERVE BAĞDİGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma CKÖ'nün geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek ve ameliyat öncesi korku düzeyinin sosyal destek algısı ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapılan araştırma, Erzurum ilinde bulunan Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ndeki cerrahi kliniklerde Ocak 2016-Eylül 2016 tarihleri arasında elektif cerrahi geçirecek hastalarla yürütüldü. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanedeki cerrahi kliniklerinde yatan elektif cerrahi operasyon geçirecek hastalar, örneklemini ise belirtilen evrende araştırmaya alınma kriterlerine uyan 405 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“CKÖ”,“HAD”ve“ÇBASDÖ”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, varyans analizi, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, ANOVA Testi, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, faktör analizi, madde toplam korelasyonu için Pearson Korelasyon tekniği ve Cronbach alpha analizi kullanılmıştır. Bulgular: CKÖ'nün toplam puan ortalaması 37.55±21.11 olarak belirlendi. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı CKÖ toplam puanı için 0.93, CKÖ-K alt boyutu için 0.96, CKÖ-U alt boyutu için 0.90 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the reliability and validity of the Turkish version of the Surgical Fear Questionnaire (SFQ) as well as determining its relationship with the perception of social support before the surgery. Material and Method: This methodological and descriptive research was carried out with patients undergoing elective surgery in surgical clinics of the Atatürk University Research Hospital, located in the Province of Erzurum, Turkey, between January 2016 and September 2016. The study population consisted of all hospitalized patients undergoing elective surgery in that hospital at the given dates. And the sample of the study consisted of 405 patients who met the inclusion criteria for the study.“Personal Information Form”,“SFQ”,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD)”, and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”was used for data collection. For the evaluation of the data, numbers, averages, percentage distributions, analysis of variance, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U-test, ANOVA test, Chi-square test, independent samples t-test, factor analysis, Pearson's correlation technique for item-total correlations and Cronbach's Alpha analysis were used. Results: The total SFQ score of patients was found as 37.55±21.11. Internal was Cronbach 's alpha coefficient was SFQ-total 0.93, SFQ-S 0.96 and SFQ-I 0.90.