Ejektörlü soğutma çevrimine sahip ev tipi bir buzdolabının tasarımı ve üretimi
Designing and manufacturing of a domestic refrigerator which has an ejector refrigeration cycle
- Tez No: 437830
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, ejektörlü soğutma çevrimine sahip ev tipi bir buzdolabının tasarımı ve üretimi üzerine teorik ve deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk aşamada iki fazlı ejektörün termodinamik incelemesi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar ile birincil lülesi yakınsak tipte ve birincil lülesi yakınsak-ıraksak tipte olan iki ejektör geometrisi oluşturulmuştur. Bu iki ejektör geometrisi için yapılan testlerde, birincil lülesi yakınsak tipte olan ejektörden emişin olduğu, birincil lülesi yakınsak-ıraksak tipte olan ejektörde ise emişin olmadığı görülmüştür. Bunun üzerine bundan sonraki çalışmalar birincil lülesi yakınsak tipte olan ejektör üzerinde yoğunlaşmış ve bu amaçla birincil lülesi yakınsak tipte olan 6 farklı ejektör geometrisi üretilmiştir. Birincil lülesi yakınsak tipte olan ejektörler için yapılan testler sonucunda, çok az miktarda da olsa hemen hemen tüm ejektörlerde emiş olduğu, buna karşın kabin içerisinde istenilen düzeylerde soğuma etkisine ulaşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a theoretical and experimental studies on designing and manufacturing of a domestic refrigerator which has an ejector refrigeration cycle have been carried out. For this purpose, in the first step, thermodynamic evaluation of a two-phase ejector has been done and with the results obtained two ejector geometries that one has convergent type primary nozzle and the other has convergent-divergent type primary nozzle have been formed. In the tests which were carried out for these two ejectors, it has been seen that suction happened for ejector which has a convergent type primary nozzle but suction didn't happened for ejector which has a convergent-divergent type primary nozzle. So, next studies has focused on the ejector which has a convergent type primary nozzle and for this purpose 6 ejectors which has a convergent type primary nozzle has produced. As a results of test for ejectors which has a convergent type primary nozzle, it has been seen that even if just a bit suction has observed for almost all ejectors, but not reached desired level cooling effect in the cabin.