Gelinlik üretiminde modüler ürün geliştirme
Modular product development for wedding gown production
  1. Tez No: 437829
  2. Yazar: SEDA KULELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAHADIR ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelinlik üretim süreci, ürünün geleneksel yöntemlerle üretilmesi ve sürecin emek yoğun olması nedeniyle geliştirmeye açıktır ve sonunda yüksek katma değerli bir ürün ortaya çıkar. Ürünün kişiye özel oluşuna bağlı olarak standartlaşmada karşılaşılan zorluklar üretimin endüstriyelleşmesini güçleştirmektedir. Öte taraftan müşterilerin ürünün fiyat performansından çok kişiye özel olması yönünde tercih göstererek sektöre yön vermektedir. İnternetten gelinlik satın almayı tercih eden müşteriler arasında yapılan bir araştırma göstermiştir ki, müşteriler tasarım süreçlerine dâhil olmayı tercih etmektedirler. Bu sebeplerle bu ürünün üretim verimini arttırmaya yönelik yapılacak çalışmaların, ürünün müşterinin değişken talep ve beklentilerine yanıt verme özelliğini kaybetmeyen çözümler sunması beklenmektedir. Modüler ürün geliştirme, ürün çeşitliliğini azaltmadan müşteriye yanıt verme becerisini geliştirmek açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Üretim hatlarını optimize etmek isteyen ve daha düşük maliyetle daha fazla çeşit üretmek isteyen firmaların modülarite üzerine daha fazla zaman harcaması gerekmektedir. Ölçek ekonomilerinden ve buna bağlı olarak teknolojiden yararlanma seviyesini arttıracak bir bileşen standardizasyonu modüler tasarım sayesinde mümkün olmaktadır. Modüler ürün geliştirme, hammadde kullanımından, işçilik organizasyonuna tüm alanlarda verim artışının sağlanması amaçlamaktadır. Tasarımdan müşteriye teslim edilme anına dek kesintisiz bir akışın sağlanabilmesi için“üretilebilir”ürünlerin tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Wedding gown is a product with a high added value and its production process is very open to improvements. Biggest challenge of wedding gown producers is to produce a product that fits perfectly on each individual body which causes endless product variety and prevents producers from standardization. On the customer's side, customization is desirable and worth to pay therefore they are willing to pay the expenses of labor and time that it takes. A research among wedding gown customers who prefer to shop in the internet preferred to interfere in the design process of the wedding gown and pay more in order to get customized product which fits their taste. This makes it much harder to improve efficiency of wedding gown production keeping it still ultimately customized. Developing modular products to reduce production process times enables companies to work more efficiently keeping customer's variation needs satisfied. Modularity allows the companies optimize their production lines without reducing product variety, and get a level of component standardization that makes it possible to make use of mass production technologies and economies of scale. Modular product development, provides efficiency in material utilization, consumption and labor organization. Producing products with a flowing production starting from design stage to delivery it is necessary to design“producible”products.