Endosulfan'ın swiss albino tipi laboratuvar farelerinde (mus musculus) serum alkalen fosfataz aktivitesi üzerine etkisi
The Effect of endosulfan on serum alkaline phosphatase activity in swiss albino type mice (mus musculus)
- Tez No: 11172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
-29- VII - ÖZET Endosulfan organoklorlu bir insektisit olup ilk defa 1954 yılında Farbwerke Koechst A.G. tarafından Thioöan olarak tanıtılmıştır".- Bu insektisit bazı hayvan türlerinde ve in sanlarda oldukça toksiktir. Endosulfanın toksik etkisi ve metabolizması üzerinde birçok çalışma yapılmasına rağmen biyokimyasal etki mekanizması üzerinde yapılan çalışmalar çok azdır. Bu çalışmada, endosulfanm biyokimyasal etki mekanizmasını, saptamak ve bu konudaki çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla endosulfan verilmiş farelerde serum alkalen fosfataz aktivitesindeki değişiklikleri incelenmiştir. 'Endosulfan farelere intraperitonal enjeksiyonla verilmiş; enjeksiyondan sonraki 2,-/|,8,16 ve 32. saatlerde farelerin doğrudan kalplerinden 1 ml'lik-' steril plastik enjektörle kan alınmış ve serum alkalen fosfataz özgül aktivitesi tayin edilmiştir. Endosulfan etkisiyle serum alkalen fosfataz enzim aktivitesinde Özellikle 2.-12. saatler arasında dikkate değer değişmeler saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda endosulfanın serum alkalen fosfataz enzim aktivitesinde, kontrol grubuna göre belirgin bir şekilde. inhibisyona neden.olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-30- VIII - SUMMARY Endosulfan described as thiodan in 1954- is an organochlo- rine insecticide which was introduced by Farbwerke Eoechst A.G. Endosulfan is very toxic on human beings and some ani mal species. Although many studies have been done on metabo lism and toxic effect of endosulfan, there are only a few stu dies on the mechanism of the biochemical effect of endosulfan. In this study, the changes on serum alkaline phosphatase ac tivity after LD30 endosulfan treatment were investigated to determine the mechanism of the biochemical effect of endo sulfan and contributes to studies in this field. Endosulfan was given to the mice by intraperitonal injec tion; at the 2nd, 4th,- 8th, 16th and 32nd hours after the injectxon, blood samples were taken directly from the heart with sterile plastic syringe and alkaline phosphatase acti vity was determined. Significant changes were determined in the serum alkali ne phosphatase enzyme activity especially between the 2nd- and 12'bl1 hours with the effect of endosulfan. As a result of the studies, it was found that endosulfan caused inhibi tion on the activity of the eerum alkalen phosphatase com pared to the control group.