Steroid türevleri olan etinodiol diasetat, ouabain ve fusidik asit ilaç etken maddelerin elektrokimyasal davranışlarının ve insan serum albümini ile supramoleküler etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviours of steroid derivative pharmaceutical active substances ethynodiol diacetate, ouabain and fusidic acid and their supramolecular interactions with human serum albumin
  1. Tez No: 437927
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın birinci aşamasında bazı steroidlerin (etinodiol diasetat (ETH), ouabain oktahidrat (OUB) ve fusidik asit (FA)) voltametrik davranışları Britton-Robinson tamponunda (pH 3,5-12,0) kare dalga ve dönüşümlü voltametri (SWV ve CV) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Bu maddelerin cıva elektrot üzerindeki mekanizma çalışmalarına dayanarak indirgenme mekanizmaları belirlenmiştir ve ayrıca toplam indirgenme reaksiyonları önerilmiştir. ETH, OUB ve FA ile insan serum albümini (HSA)'nin etkileşimi, fizyolojik pH'da (7,4) kare dalga voltametrisi ile çalışılmıştır. Ayrıca bu etkileşim UV-Görünür absorpsiyon spektroskopisi ve FT-IR spektroskopisi tekniği ile de incelenmiştir. Etkileşim parametreleri (bağlanma sabitleri ve stokiyometrileri) 297,5-312,5 K sıcaklık aralığında elektrokimyasal verilerden elde edilmiştir. Sıcaklık HSA ile ETH ve OUB etkileşimlerine negatif etki gösterirken, HSA ile FA etkileşimine pozitif etki göstermiştir. Bu etkileşimlerde aynı ortalama stokiyometri değerleri için bazı termodinamik nicelikler (ΔGo, ΔHo ve ΔSo) de belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda bu termodinamik niceliklerin (özellikle ΔHo ve ΔSo) işaretlerine bakılarak HSA ile ETH ve OUB arasında van der Waals ve hidrojen bağının, HSA ile FA arasında ise hidrofobik etkileşimin temel rol oynadığı supramoleküler komplekslerin oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, the voltammetric behaviours of some steroids (ethynodiol diacetate (ETH), ouabain octahydrate (OUB) and fusidic acid (FA)) were investigated in Britton-Robinson buffer (pH 3,5- 12,0) using square-wave and cyclic voltammetry (SWV and CV) techniques. Based on the mechanistic studies of these compounds on the mercury electrode, their reduction mechanisms were determined and overall reduction processes were also proposed. In the second stage of the study, the temperature dependence of the interactions between these steroids (ETH, OUB and FA) and human serum albumin (HSA) at physiological pH (7.4) were studied systematically by SWV. Also, these interactions were proven by means of UV–Vis. absorption spectroscopy and FT-IR spectroscopy techniques. The interaction parameters (binding constants and stoichiometries) at temperature range of 297.5-312.5 K were determined from electrochemical data. It is worthy that the temperature has played a positive role on the interactions of FA with HSA; however it has negative effective on the interaction of HSA with OUB or ETH. For the same average stoichiometry values at these interactions, the thermodynamic quantities (ΔGo, ΔHo and ΔSo) were also determined. According to the signs of these parameters (for especially ΔHo and ΔSo), it can be concluded that van der Waals and hydrogen bonding play basic role at the HSA-ETH and HSA-OUB interactions whereas hydrophobic forces have an effective role at the HSA-FA interaction.