Arıstolochia samsunensis Davis (Aristolochiaceae) türünün ekolojik özellikleri
Ecological properties of Aristolochia samsunensis Davis (Aristolochiaceae) species
  1. Tez No: 437964
  2. Yazar: ALPER DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma Kızılırmak Vadisi'nde lokal endemik bir tür olan Aristolochia samsunensis'in ekolojik ve generatif özelliklerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Araştırmaya göre Aristolochia samsununensis'in fenolojik dönemlere ve habitatlara bağlı olarak toprak altı ve toprak üstü organlarındaki % C, % N, % P, % K ve C/N gibi makroelementlerdeki değişimlerin belirlenmesi ve bu değişimlerin bitkinin çiçek oluşturma, meyve başarısı, polinatör cezbediciliği gibi başlıca fonksiyonları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca türün bu özellikleri ile iklimsel veriler (ışık, sıcaklık, nem) ve toprak özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the ecological and generative properties of Aristolochia samsunensis which is a local endemic species in the Kızılırmak Valley. According to research we aimed to determine changes in macroelements like C (%), N (%), P (%), K (%), C/N at the abowe ground parts and below ground parts of Aristolochia samsunensis. Also, we investigated the effect of such changes at the flower productivity, fruit productivity and atracting a pollinator. The effects of climatic data on the properties of species were determined due to light, air temperature and humidity measurings.