Measurement of cerebral perfusion in parkinson's disease with mild cognitive impairment using arterial spin labeling MRI
Hafif kognitif bozukluğu olan parkinson hastalığında serebral perfüzyonun atardamar fırıl etiketleme MRG kullanılarak ölçümü
  1. Tez No: 437987
  2. Yazar: DİLEK BETÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hafif kognitif bozukluk, Parkinson hastalığının (PH) yaygın bir belirtisidir. Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk (PH-HKB) tanısında kullanılacak nesnel görüntüleme biyoişaretleyicileri gerekmektedir. Atardamar fırıl etiketleme MRG (ASL-MRG) kontrast madde ya da iyonlaştırıcı radyasyon kullanmadan serebral kan akışını (SKA) ölçmeyi sağlamaktadır. Bu çalışmada, 19 PH-HKB ve 19 işlevsel normal Parkinson hastasında (PH-KN) ASL-MR görüntüleri, 3T manyetik alanda alındı. SKA haritaları perfüzyonün tek çıkarım ile kantitatif görüntülenmesi (QUIPSS II) formülü kullanılarak atardamar kan hacmi (aKH) düzeltmesi ile hesaplandı. SKA ve aKH haritaları FSL'de T2 ağırlıklı MR görüntülerinin içine yerleştirilerek birleştirildi ve MNI152 beyin atlasıyla çakıştırıldı. PH-HKB ve PH-KN hastaları arasında çeşitli beyin bölgelerinin SKA ve aKH değerleri karşılaştırıldı. aKH düzeltmesi yapılarak ve yapılmayarak hesaplanan SKA haritalarının histogram parametrelerindeki farklılıklar değerlendirildi. Nöropsikolojik test skorları ve SKA değerleri arasındaki korelasyonlar değerlendirildi. Her grubun farklı beyin bölgelerindeki SKA değerleri birbirleriyle karşılaştırıldı. Bir grafiksel kullanıcı arayüzü ASL-MRG'den SKA değerlerini hesaplamak için MATLAB'de tasarlandı. PH-HKB ve PH-KN hastaların SKA değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. PH-HKB ve PH-KN gruplarının beyin bölgelerindeki SKA değerleri arasında bazı varyasyonlar vardı. PH-HKB hastalarının bazı beyin bölgelerinde SKA değerleri ile nöropsikolojik test skorları arasında negatif bir korelasyon eğilimi vardı. Bu çalışmanın sonuçlarının diğer MR parametreleri ile birleştirilmesiyle PH-HKB tanısı için MR temelli bir biyoişaretleyicinin tanımlanması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Mild cognitive impairment is a common symptom of Parkinson's disease (PD). Objective imaging biomarkers are required for the diagnosis of PD with mild cognitive impairment (PD-MCI). Arterial spin labeling MRI (ASL-MRI) enables the measurement of cerebral blood flow (CBF) without using contrast agent or ionizing radiation. In this study, ASL-MR images of 19 PD-MCI and 19 cognitively normal PD (PD-CN) patients were acquired at 3T. CBF maps were calculated with arterial blood volume (aBV) correction using the quantitative imaging of perfusion using a single subtraction (QUIPSS II) formula. CBF and aBV maps were fused into T2 weighted (T2w) MR images, and registered to MNI152 brain atlas in FSL. The CBF and aBV values of several brain regions were compared between PD-MCI and PD-CN patients. The differences in histogram parameters of CBF maps, which were estimated with and without aBV correction, were assessed. The correlations between the neuropsychological test scores and CBF values were assessed. The CBF values in different brain regions of each group were compared with each other. A graphical user interface (GUI) was designed in order to calculate CBF maps out of ASL-MRI in MATLAB. There were not any statistically significant differences between the CBF values of PD-MCI and PD-CN patients. There were some variations between the CBF values of the brain regions in PD-MCI and PD-CN groups. There was a trend of a negative correlation between the neuropsychological test scores and the CBF values in some brain regions of PD-MCI patients. The results of this study combined with other MR parameters might enable the definition of an MR based biomarker for PD-MCI diagnosis.